niedziela, 21 sierpnia 2022

Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu – Joanna Wrycza-BekierPisać każdy może, ale nie każdy musi to potem czytać. Jednak co z tego, skoro tworzymy treści właśnie po to, by znaleźć odbiorców? Z jeden strony Internet daje nam praktycznie nieograniczoną możliwość publikowania, z drugiej, niejako w gratisie, funduje całkiem sporą konkurencję. Jak pisać, by inny chcieli nas czytać? Jakie treści spodobają się algorytmom?


Tytuł: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu
Autorka: Joanna Wrycza-Bekier
Wydawnictwo: OnePress


„Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu” to kompleksowy poradnik z zakresu tworzenia tekstów do Internetu. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie sięgnij po tę publikację. Czemu? Bo znajdziecie w niej wszystkie podstawowe zagadnienia oraz sporo praktycznych wskazówek.


Książka podzielona została na tematyczne rozdziały. Każdy z nich ma podobną budowę, najpierw krótki wstęp, potem omówienie zagadnienia i krótkie podsumowanie. Jest to jednocześnie sposób pisania, który autorka rekomenduje do Internetu. W mojej ocenie jej porady podzielić można na dwie kategorie: te dotyczące samego pisania oraz techniczne aspekty związane z publikowaniem w Internecie (algorytmami, seo itp.).


Dwie największe zalety książki to kompleksowość i praktyczność. Jeśli chodzi o pierwszą cechę, to trudno znaleźć zagadnienie, do którego autorka by się nie odniosła. W swojej publikacji zawarła chyba wszystkie najważniejsze i najbardziej podestowe aspekty pisania do Internetu. Nie są to jednak ogólniki, ale konkrety. Tutaj ujawnia się kolejny plus, to jest praktyczna strona tej publikacji. Większość porad można zastosować od ręki, bez żadnych przygotowań, czy konieczności kupowania internetowych narzędzi. Dodatkowo autorka wskazuje strony, z których warto skorzystać: podaje ich adresy oraz wyjaśnia, jak działają. Bardzo przydane są też przykłady, które dokładniej wyjaśniają czytelnikowi omawiane zagadnienia.


„Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu” to publikacja, która w moim odczuciu przyda się dwóm kategoriom pisarzy: początkującym oraz tym, którzy chcą popracować nad swoim warsztatem. Ci pierwszy będą mieli możliwość odkrycia podstawowych informacji, Ci drudzy uporządkują posiadają wiedzą i zyskają wskazówki, nad czym jeszcze powinni popracować. Bo chociaż książka porusza niemal każde zagadnienie, to jednak jej treść jest dość ograniczona. Może nie są to wyłącznie podstawy, ale jednak niektóre poruszane tematy są tak obszerne, że wymagają pogłębienia.


Wydanie, które miałam przyjemność czytać, to wznowienie książki z 2010 roku. Trochę czasu minęło prawda? Autorka zaktualizowała treść swojej publikacji, jednak wnioski pozostały podobne. Pisanie do Internetu nadal stanowi przyszłość, a zapotrzebowanie na treści wciąż nie maleje.


Jak więc pisać? Po pierwsze swoim głosem, po drugie, dla czytelnika. Jeśli zastanawiacie się, jak to osiągnąć, koniecznie sięgnijcie po „Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu”.


Dominika Róg-Górecka

2 komentarze:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates