poniedziałek, 23 września 2019

Odbiorę Ci wszystko – Ruth Lillegraven


Niełatwo jest połączyć thriller psychologiczny z trudnymi problemami życia codziennego. Bestsellerowa książka norweskiej autorki zachęca do czytania zarówno tytułem jak i przekazywaną treścią. 


Tytuł: Odbiorę Ci wszystko 
Autor: Ruth Lillegraven 
Wydawnictwo: Wielka Litera 

Odbiorę Ci wszystko to książka, w której poruszone zostają kwestie przemocy domowej, imigrantów, mediów społecznościowych, a także życia politycznego. Możecie więc zapytać jak to możliwe, że te aspekty zostały ujęte w thrillerze psychologicznym. Otóż wszystko to zostało ze sobą skrzętnie połączone. 

Główna bohaterka – Clara zatrudniona jest w norweskim Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie próbuje zrewolucjonizować prawo własną ustawą, nad którą bardzo ciężko pracowała. Mianowicie chodzi o ustawę, która miałaby chronić dzieci dotknięte przemocą. Wzbudza to wiele skrajnych emocji na arenie międzynarodowej. Clara jest osobą bardzo rygorystycznie podchodzącą do własnych przekonań i dążącą do wyznaczonych sobie celów. To ewidentnie bardzo charakterystyczna postać. Jej mąż – Haavard jest lekarzem. Na jeden z jego dyżurów trafia mały nieprzytomny chłopiec, którego ojciec utrzymuje, że dziecko uległo wypadkowi i spadło z drzewa. Niestety podczas oględzin ciała dziecka ślady na jego ciele wskazują na coś zupełnie odmiennego… Historia nie kończy się szczęśliwie, a ojciec zostaje zamordowany. Tutaj zaczyna się śledztwo, które ma na celu odkrycie mordercy. Sprawa zaczyna nabierać tempa, ponieważ zostają popełnione następne morderstwa. Czy osoba zamieszczana w zabójstwa chce sama wymierzać sprawiedliwość? Czy może w sprawa ma drugie dno? Fakt, że Haavard stworzył niegdyś listę osób dopuszczających się przemocy nie przemawia na jego korzyść w śledztwie. 

Ministerstwo Sprawiedliwości w Norwegii zostaje postawione przed bardzo ciężkim zadaniem. Pojawiają się coraz trudniejsze pytania, a społeczeństwo napiera na szybkie wyjaśnienia. Czy obywatele mogą odczuwać niebezpieczeństwo? Problemy w pracy negatywnie wpływają na główną bohaterkę, a dodatkowo przeszłość daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Dzieciństwo zawsze odciska trwały ślad na psychice… 

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, akcja z kartki na kartkę nabiera coraz szybszego tempa, a toczące się wydarzenia coraz bardziej zaczynają się łączyć w całość. Thriller pisany jest z perspektywy różnych osób co dodatkowo wzmaga zaciekawienie, a to w jaki sposób każdy postrzega sytuację jest bardzo interesujący. 

Historia przekazywana przez autorkę nie należy do najłatwiejszych, ale jest przedstawiona w dość przystępny sposób. Wszystko to co dzieje się tam, za granicami naszego kraju równie dobrze mogłoby się wydarzyć tu, dlatego treści książki mogą stać się nam bliskie. Biorąc pod uwagę fakt, że wolę tradycyjne thrillery niż te psychologiczne (te rzadko trafiają w mój gust), to muszę przyznać, że ten był dobry. Może to dlatego, że literatura skandynawska zwykle mi pasuje. Należy wspomnieć, że cieszy się ona też dużym zainteresowaniem na świecie. Autorka Ruth Lillegraven znana jest w Norwegii jako pisarka, poetka i autorka sztuk teatralnych. Jej najnowszy thriller Odbiorę Ci wszystko z pewnością zostanie zapamiętany na dłużej. 

Patrycja Sobierajska

2 komentarze:

  1. Książka reprezentuje mój ulubiony gatunek czytelniczy, więc na pewno ją przeczytam. Tym bardziej, że czeka już na moim czytniku. 😊

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates