piątek, 8 maja 2020

Poznaj prawdę – Philip Houston, Mike Floyd, Susan Carnicero


Nie lubimy być okłamywani, a kiedy ktoś notorycznie „rozmija się z prawdą” ma duże szanse, że ludzie po prostu przestaną mu ufać. Jednak czasem dotarcie do prawdy jest czymś o wiele ważniejszym niż tylko kwestią relacji towarzyskich. Czasem zależą od tego losy państw. Jak upewnić się, że nasz rozmówca mówi nam wszystko? Kilka rad mają dla nas agenci CIA.


Tytuł: Poznaj prawdę
Autor: Philip Houston, Mike Floyd, Susan Carnicero
Wydawnictwo: SQN

„Poznaj prawdę” to druga książka tych autorów omawiająca tematykę przesłuchań. Pierwsza nosi tytuł „Anatomia kłamstwa” i niestety nie miałam przyjemności jej przeczytać. Właśnie dlatego podeszłam do tej pozycji bez żadnych oczekiwań, z otwartym na nowości umysłem.

Książka jest w zasadzie luźnym zbiorem refleksji i wskazówek na temat przeprowadzania przesłuchań. Nie jest to bynajmniej teoretyczny wykład, autorzy co do zasady zaczynają omawiać dane zagadnienia od przedstawienia przykładu. Ten sposób z pewnością jest o wiele ciekawszy, a sama przekazywana wiedza z pewnością na dłużej zostanie w pamięci czytelnika. Przyznam szczerze, że ich przesłuchania były naprawdę interesujące, z drugiej jednak strony… nie wszystko do mnie przemówiło. Oczywiście, nie jestem żadnym ekspertem w tym zakresie, ale początkowo miałam wrażenie, że wszystko za szybko się wyjaśnia. Z czasem jednak coraz lepiej rozumiałam mechanizmy rozmów i dotarło do mnie, że nic tam nie jest przypadkowe. Chociaż oczywiście czułam pewne uproszczenia i umowność, jednak całość „trzymała się kupy”.

„Poznaj prawdę”, pomimo braku jakiegoś większego planu na treść i chociaż załączniki zaczynają się mniej więcej w połowie (i niczym nie różnią od wcześniejszych rozdziałów), czyta się bardzo dobrze. Lekki styl autorów, którzy potrafią przekazać wiele informacji w bardzo bezpośredni sposób, sprawia, że tytuł ten angażuje całą uwagę czytelnika.


A teraz najważniejsze, jak bardzo jest użyteczny? Mimo wszystko, nawet jeśli nie zamierzacie zawodowo trudnić się przesłuchiwaniem ludzi, znajdziecie w tej pozycji trochę ciekawych wskazówek. Ta uniwersalność przekazu najmocniej akcentowana była na początku książki, kiedy autorzy wprost odwoływali się do życiowych przykładów. Mimo wszystko dość szybko rezygnują z tej formy i czytelnik samodzielnie musi sobie przekładać to, czego się dowiedział na własną codzienność.

„Poznaj prawdę” to ciekawy… poradnik? Z pewnością sporo poszerza nasze horyzonty, ale też zwraca uwagę na rzeczy istotne podczas rozmów (nie tylko przesłuchań).

logov5
sqn

2 komentarze:

  1. Wiem, kto mógłby zainteresować się tym tytułem. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa. W wolnej chwili może nadarzy się okazja by do niej zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates