czwartek, 30 lipca 2020

Przebudzeni – Colleen Houck


Fascynują Cię starożytne kultury? Masz słabość do Egiptu? A może dodatkowo jesteś fanem/fanką fantastyki? W takim razie… szykuj się na ciekawą książkę, bo „Przebudzeni” ma wszystkie wymienione wcześniej elementy.


Tytuł: Przebudzeni
Cykl: Strażnicy gwiazd (tom 1)
Autor: Colleen Houck
Wydawnictwo: We need YA

Lilliana Young nie zdaje sobie sprawy, że ledwie w kilka chwil jej życie zostanie wywrócone do góry nogami! Wszystko to za sprawą nieoczekiwanego spotkania w muzeum. I nie, nie chodzi tutaj o fana archeologii, ale o przystojniaka, który nie dość, że prawdopodobnie wyszedł z sarkofagu, to jeszcze twierdzi, że swoją przygodę z czasem zaczął w starożytnym Egipcie. Ale to nie wszystko! Ma do wykonania ważną misję, a Lilliana musi mu pomóc.

Książka wciągnęła mnie dosłownie od samego początku. Jeśli z wcześniejszego akapitu odnieśliście wrażenie, że fabuła jest lekko szalona to… jak najbardziej. W pełni się zgadzam, ale nie umniejsza to w żaden sposób jej wartości. Wręcz odwrotnie! Nadaje całości smaku i dynamiki.

Żeby jednak nie było tak słodko, to ten radosny zamęt momentami jest też mocno nieskoordynowany. Dzieje się dużo, ale jednak czasem są to ruchy w różne strony. Nasza bohaterka nie do końca wie, co robi, a bohater nie szczególnie wprowadza ją w temat. Z tego powodu niektóre sceny niepotrzebnie odsuwały nas od wątku głównego.

Za to dużym plusem jest konkretne zaangażowanie mitologii egipskiej do fabuły. Swojego czasu niesamowicie mnie fascynowała, dlatego teraz zawsze cenię książki, które poruszają ten motyw. Jest on nie tylko dodatkiem, ale istotnym elementem fabuły, który kształtuje bieg wydarzeń. Urocza była też próba pokazania, jak Egipcjanin z przeszłości nie rozumie współczesności. Czemu próba? Bo pomimo wielu śmiesznych nieporozumień, i tak cały czas miałam wrażenie, że główny bohater za bardzo za wszystkim nadąża.

„Przebudzeni” to lekka, dowcipna i typowo rozrywkowa książka napisana z przymrużeniem oka. Przyjemnie spędziłam przy niej czas i jeśli lubicie fantastyczne, inspirowane mitologią książki, to serdecznie polecam.

Dominika Róg-Górecka

2 komentarze:

  1. Główna bohaterka niezmiernie irytująca, ale przymykałam na to oko, bo kocham Egipt!

    OdpowiedzUsuń
  2. To raczej nie jest książka dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates