sobota, 29 października 2022

Odpocznij – Agnieszka Michalska-Rechowicz


Lubię nakładać sobie dodatkowych obowiązków. Lubię czuć się zapracowana i... potrzebna. A potem padam na twarz i nie mogę sobie przypomnieć, po co ja właściwie to robię. Intensywny okres w pracy ciągnie się już od paru miesięcy, co wcale nie znaczy, że nie mam czasu na odpoczynek. Problem jest taki, że wcale się wtedy nie regeneruje. W czym tkwi problem? Próbowałam znaleźć odpowiedź w książce „Odpocznij”.


Tytuł: Odpocznij

Autorka: Agnieszka Michalska-Rechowicz

Wydawnictwo: Onepress


Temat wiecznego przemęczenia i tempa, które dyktuje nam życie, interesuje mnie już od jakiegoś czasu. W tym miesiącu przeczytałam też „Nie daj sobie wejść na głowę”, czyli poradnik, który skupiał się na próbie wyjaśnienia, czemu tak się męczymy i z czego może to wynikać. Właśnie dlatego „Odpocznij” to tytuł, który stanowi doskonałą kontynuację. Również w nim znajdziemy kilka akapitów na temat przyczyn przemęczenia, jednak autorka skupia się przede wszystkim na kwestii tytułowego odpoczynku.


Czy umiesz się relaksować?


Jak się okazuje, liczy się nie tylko ilość, ale też jakość odpoczynku. To jedna z wielu ciekawych myśli, którą znalazłam w tej publikacji. Bo chociaż temat jest oczywisty, to jednak nie poświęcałam mu do tej pory zbyt wiele uwagi. Właśnie dlatego czytając książkę, miałam możliwość zastanowić się nad wieloma sprawami i wyrobić własne zdanie na ich temat.


Historia pewnego zmęczenia


Autorka poradnika wielokrotnie korzysta z własnej historii. Poglądy, które nam prezentuje, wyrosły bowiem z... jej zmęczenia. Taki sposób zaprezentowania tematu jest z jednej strony typowy dla poradników, z drugiej pokazuje, że każdy z nas boryka się z podobnymi problemami i nawet eksperci nie są w stanie wieść idealnego życia.


W odbiorze całości pomaga też lekka, pozytywna narracja. Autorka nienachalnie zachęca do zmian, cały czas budując w czytelniku przekonanie, że wszystko jest dobrze i może być tylko lepiej.


Dodatkowo treść została zaprezentowana w przejrzysty i czytelny sposób. Wypunktowanie najważniejszych rzeczy, czy piękne ozdobniki na początku każdego rozdziału sprawiły, że książkę po prostu dobrze mi się czytało. Z chęcią siadałam do niej po ciężkim dniu i szukałam odpowiedzi na moje pytania.


Czy udało mi się je znaleźć? I tak, i nie. Tytuł bowiem nie stanowi remedium na wszelkie bolączki, bardziej sygnalizuje problem i daje narzędzia do jego rozwiązania. Po każdym rozdziale otrzymujemy też podsumowanie i ćwiczenia, które możemy wykonać. „Odpocznij” dało mi do myślenia i sądzę, że w jakiś sposób wpłynie na moje postrzeganie wolnego czasu. Jednak z pewnością nie będzie to rewolucja, a ewolucja.


Dominika Róg-Górecka

1 komentarz:

  1. Aby intensywnie żyć, odpoczynek jest nam potrzebny. Zawsze warto wygospodarować chwile dla siebie, chociażby na dobrą lekturę.

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates