poniedziałek, 16 stycznia 2017

Dobre życie to zdrowe życie

Mamy styczeń. Nowy rok, nowy początek. Ambitne postanowienia i dalekosiężne plany. Czas spełniać marzenia, czas być... szczęśliwym. Ale jak to zrobić, skoro każdy dzień weryfikuje nasze założenia? Jak nie stracić motywacji? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi nam Agnieszka Mielczarek wraz ze swoją książką Dobre życie.
Tytuł: Dobre życie
Autor: Agnieszka Mielczarek, Pascal Brodnicki
Wydawnictwo: Pascal

Dobre życie to tytuł nietypowy. Jednocześnie zbiór porad i książka z przepisami. Jak się w tym wszystkim połapać? Wystarczy przeczytać wstęp :) Agnieszka Mielczarek jest couchem. Proponuje nam książkę, która w rok ma poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale też zdrowie. W tym celu przygotowała program rozpisany na dwanaście rozdziałów. Każdy z nich odpowiada jednemu miesiącowi i składa się z dwóch części: porad oraz przepisów. Ta pierwsza zawsze zbudowana jest wokół stałych tematów, a więc w każdym miesiącu autorka udziela odpowiedzi na jedno zagadnienie, proponuje „dobry pomysł” (np. na styczeń szufladę inspiracji), aktywność dla rodziny oraz swój sposób na jakiś problem (np. menu roślinne).


Część couchingowa jest naprawdę ciekawa. Napisana prostym językiem, przystępna i inspirująca. Zawarte w niej porady to sposoby na ułatwienie zmagań z codziennością. Nie jest to nic wyszukanego czy skomplikowanego. Ot garść inspiracji jak kultywować życie, czy wspólnie spędzać czas. Większość z tych pomysłów można wprowadzić w życie... od ręki. Nie wymagają starań, przygotowań, czy nakładów.

Druga część książki to przepisy, które w układzie miesięcznym następują zaraz po poradach. Każdej recepturze poświęcono dokładnie dwie strony. Na jednej klasycznie znajdziemy spis składników oraz opis krok po kroku, a na drugiej zdjęcie. Fotografie są ładnie i ciekawe, ale... nie zawsze pomocne. Głównie dlatego, że czasami nie pokazują efektu końcowego, a jeden ze składników. Na przykład w przepisie terrina z groszku i karczochów, kiedy ja zastanawiam się, czym jest terrina, na obrazku oglądamy... karczochy.Od strony merytorycznej przepisy prezentują się niezwykle smakowicie. Są raczej proste w przygotowaniu i uniwersalne. Nie zauważyłam, żeby były ułożone według jakiegoś klucza np. od śniadania. Ich kolejność to raczej zbiór luźnych inspiracji. Szkoda, że w podziale na miesiące nie uwzględniono sezonowości i tak np. styczeń zaczyna nam się od przepisu z truskawkami. Nie zmienia to faktu, że przepisy są ciekawe, a pomysły w nich zawarte, pomimo tego, że proste, mogą nam znacznie ułatwić gotowanie.

Zabrakło mi jednak porządnego spisu treści. Na początku mamy taki, który uwzględnia główny temat każdego miesiąca, brak jednak szczegółów. Jeśli więc spodoba mi się jakiś konkretny pomysł, będę musiała przekartkować całą książkę. W spisie treści nie uwzględniono też przepisów. Ich listę znajdziemy tylko w formie indeksu zawartego na końcu.

Sam pomysł na książkę uważam za wyjątkowo trafiony. W ten sposób otrzymujemy coś więcej niż tylko przepisy lub książkę z poradami. Nieważne, z jakiego powodu po nią sięgniemy, z pewnością zwrócimy uwagę na tę drugą część, która nie tylko wzbogaca, ale wręcz uzupełnia tę pierwszą. Bo nic tak nie daje szczęścia, jak dobre jedzenie, a pełen żołądek to najlepszy pierwszy krok w stronę realizacji marzeń.


Na samym końcu chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na piękne wydanie. Gruba okładka, pomocna zakładka i ciekawa grafika sprawiają, że taką książkę naprawdę chce się mieć na półce. I to nie tylko mieć, ale też używać. Dzięki podziałowi na dwanaście miesięcy nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Ale za to bardzo przyjemne. W końcu wielkie zmiany zaczynają się od małych rzeczy. A ja rok 2017 zaczynam właśnie w ten sposób.2 komentarze:

  1. Myślę, że do tego rodzaju ksiazek trzeba dorosnąć i zmotywować się.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, łatwo rzucić je w kąt, ale odrobina zaangażowania da zaskakujące efekty :-)

      Usuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates