wtorek, 25 kwietnia 2017

Co czytać na majówce?


Majówka już na dniach, to ostatni moment, żeby zaopatrzyć się w dobrą literaturę :) Szykując dla Was to podsumowanie kierowałam się kilkoma warunkami. Przede wszystkim chciałam zaproponować w miarę bogatą listę, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Szukałam też tytułów lekkich, które nie tylko formatem nadają się do zabrania w drogę, ale też „dają się czytać” w zatłoczonych pociągach czy autobusach. I przede wszystkim, motywujących, wiosennych, inspirujących do działania. To jak? Czytamy?

Young Adult


Tytuł: W rytmie passady
Autor: Anna Dąbrowska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Data wydania: 24 kwietnia 2017 
Liczba stron: 392

W tym radosnym, wiosennym zestawieniu nie może brakować nowości. Na pierwszy ogień leci propozycja od Ani Dąbrowskiej, coś dla miłośniczek Dirty Dancing. Dużo miłości, ogrom namiętności, mnóstwo tańca i... tajemnica z przeszłości!

Fabuła: „Julita, uczennica warszawskiego liceum, w niczym nie przypomina typowej nastolatki. Nie chodzi na imprezy ani na randki, nie spotyka się z przyjaciółmi. Żyje w cieniu wydarzenia z przeszłości, które nie pozwala jej zachowywać się tak jak klasowe koleżanki. Pewnego dnia otrzymuje propozycję, która może jej pomóc przełamać strach. Jedyne, co musi zrobić, to zatańczyć w konkursie kizomby.
Marcel jest tancerzem i instruktorem, który zaraża swoją pasją innych w szkole tańców latynoamerykańskich. Jego życie ulega całkowitej przemianie, kiedy dowiaduje się o chorobie matki. Światełkiem w tunelu okazuje się konkurs tańca, w którym mężczyzna postanawia wystartować. Wygraną chciałby przeznaczyć na pomoc matce.
Dwoje obcych sobie ludzi zaczyna łączyć jedno pragnienie, chociaż każde z nich postrzega zwycięstwo w zupełnie innym wymiarze. Wydaje się, że Julitę i Marcela dzieli przepaść, której nie można pokonać, a jednak…”.

Literatura kobieca


Tytuł: Taka jak Ty
Autor: Gabriela Gargaś
Wydawnictwo: Filia 
Data wydania: 29 marca 2017 
Liczba stron: 476

Chociaż od premiery minęło już trochę czasy, Gabriela Gargaś to zdecydowana mistrzyni wzruszających powieści. Jej książki zawsze wyciskają ze mnie łzy, by ostatecznie wypełnić duszę nadzieją. 

Fabuła: „Karolina i Mariona przyjaźniły się od dziecka. Wśród bloków z wielkiej płyty huśtały się „od dechy do dechy”, wisiały na trzepaku głową w dół i zwierzały się sobie z pierwszych zauroczeń.
Gdy weszły w dorosłość, ich przyjaźń trwała, a one wiedziały o sobie wszystko.
Mariona jako pierwsza wyszła za mąż i urodziła dwóch chłopców. Dom, praca i mąż stały się jej całym światem. Bywały chwile, gdy zawiedziona spoglądała na swoje życie, w którym brakowało spontaniczności.
Wtedy za sprawą koleżanki swojego syna poznała Bartka, ojca dziewczynki. Między dwojgiem dorosłych zaczęło rodzić się uczucie”. 

Literatura obyczajowa


Tytuł: Szczęście w San Miniato
Cykl: Wieczorny wiatr (tom 3)
Autor: Jean d'Ormesson
Wydawnictwo: Marginesy 
Data wydania: 5 kwietnia 2017 
Liczba stron: 384 
 
Jeśli lubicie klimat retro, historie rodzinne, a do tego wartą akcję przeplataną refleksją, seria Wieczorny wiatr to powieść idealna. Nie tylko pięknie wydana, ale też cudownie napisana. Wciąga, zachwyca i zmusza do myślenia. W kwietniu premierę miał ostatni tom sagi, ale zachęcam do zapoznania się z tą opowieścią od pierwszej części. 

Fabuła: „Ostatni tom trylogii opowiadający o losach czterech sióstr i czterech braci.
W Moskwie zjawia się Ribbentrop, żeby podpisać pakt z Mołotowem. Druga wojna światowa wisi w powietrzu. Pandora, blisko związana z Winstonem Churchillem, cierpi po śmierci Jessiki. Vanessa ślepo kocha się w Rudolfie Hessie i siłą trzeba ją wywieźć z Niemiec.
Bohaterowie są albo świadkami, albo uczestnikami niemal wszystkich najważniejszych wydarzeń politycznych oraz przemian obyczajowych tego okresu. Ich życie osobiste jest równie burzliwe co czasy, w których przyszło im żyć”.
 

Fantastyka

 
Tytuł: Mitologia nordycka
Autor: Neil Gaiman
Wydawnictwo: Mag
Data wydania
: 2 marca 2017 
Liczba stron: 240

Gaiman, stary dobry Gaiman. Jego nie trzeba nikomu przedstawiać. Tym razem autor wykorzystuje swoją wyobraźnie nie po to, by stworzyć nowy świat, ale by wykorzystać już istniejące mity. Thor, Loki czy Odyn odżywają na nowo, tym razem za pomocą pióra niekwestionowanego guru fantastyki. 

Fabuła: „Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po "Grę o tron" i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc”.

Fantastyka młodzieżowa

 
Tytuł: Tysiąc pięter
Autor: Katharine McGee
Wydawnictwo: Wydawnictwo otwarte
Data wydania: 26 kwiecień 2017
Liczba stron: 416

Lubicie fantastykę? Wciągnął was klimat Plotkary? Ten tytuł to połączenie obydwu gatunków. Niemożliwe? A jednak! Przyszłość maluje się w kolorze zdrady i intrygi. 

Fabuła: „Manhattan. Rok 2118. Sercem Nowego Jorku jest tysiącpiętrowa Wieża dla wybranych. Jest tam wszystko, czego potrzeba do życia. Im ktoś bogatszy, tym wyżej może mieszkać.

Avery jest zaprojektowaną genetycznie idealną siedemnastolatką. Wraz z bogatymi rodzicami i przybranym bratem Atlasem mieszkają na tysięcznym piętrze Wieży. Sekret Avery polega na tym, że Atlas jest dla niej kimś więcej niż tylko bratem. Kocha się w nim również jej przyjaciółka Leda. Jednak jest to nieszczęśliwe uczucie, które wpędza ją w uzależnienie. Sytuację dziewczyny komplikuje podejrzenie, że coś dziwnego łączy jej ojca z Eris, koleżanką Ledy mieszkającą na jednym z niższych pięter... Nikt z bohaterów nie zdaje sobie sprawy, że jest ktoś, kto zna ich tajemnice i może je wykorzystać do swoich celów”.

Kryminał

 
Tytuł: Inwigilacja
Cykl: Joanna Chyłka (tom 5)
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 15 marca 2017
Ilość stron: 592

Tak, przyznaję, to jest tomiszcze, ale ciężkie również od swojej sławy. Kto nie słyszał o Mrozie? Jeśli jeszcze nie przeczytaliście kolejnego tomu przygód Chyłki, najbliższe dni to najwyższy czas by nadrobić zaległości.

Fabuła: „Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego.
Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma”.

Z palcem po mapie


Tytuł: Hiszpania. Przewodnik
Autor: Fiona Dunlop
Wydawnictwo: National Geographic, Burda
Data wydania: 1 marca 2017 r.

Tegoroczną majówkę spędzacie w domu? To świetny moment, żeby zaplanować kolejny wyjazd. Z 1 marca wydane zostały świetne przewodniki z serii National Geographic: Hiszpania, Londyn, Nowy Jork i Paryż. Piękne zdjęcia, mnóstwo praktycznych informacji. Z nimi podróżowanie to pikuś! 

Opis: „Nikt nie zna świata lepiej niż my. Spędź urlop w Hiszpanii! Nasyć oczy widokiem zielonych dolin i ostrych granitowych szczytów. Zażyj morskich i słonecznych kąpieli na pięknych plażach. Poznaj inspirującą mieszankę stylów zrodzoną z bogactwa historii i nowoczesności oraz niezwykłe projekty Gaudiego. Skosztuj znakomitych owoców morza, soczystych pomarańczy i musującego wina cava. Poznaj świat z filmów Almodóvara, życiorys Cervantesa, dzieła Picassa i Dalego. Odwiedź madrycki pchli targ El Rastro i Muzeum Guggenheima w Bilbao”.

Wiosenna odnowa


Tytuł: Pyszna książka kucharska
Autor: Beata Pawlikowska
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Ilość stron: 224

Jeśli macie ambicje aby na wiosnę zacząć jeść zdrowo, a na lato schudnąć, propozycja od Beaty Pawlikowskiej to strzał w dziesiątkę. Same warzywa, zero przetworzonej żywności. Wszystko proste i smaczne. A do tego tak zdrowe, jak to tylko możliwe. Silna wola niestety nie jest załączona w zestawie :)
 
Opis: „Piekę domowy chleb na żytnim zakwasie, robię zdrowe ciastka z bakaliami i codziennie gotuję.
Wystarczy kilka prostych składników – kasza, brokuł, orzechy, pomidor, listek laurowy, szczypta soli – żeby wyczarować pyszne i zdrowe danie.
Tak właśnie lubię gotować. Wszystkie przepisy w tej książce są łatwe, szybkie i oparte na naturalnych, nieprzetworzonych produktach: świeże warzywa, warzywa strączkowe, kasze, zioła, owoce i przyprawy. Pyszne jedzenie, które karmi ciało i duszę!”.


Poradnik

 
Tytuł: IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia
Autorzy: Francesc Miralles Contijoch, Hector Garcia PiugcerverT
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: luty 2017
Liczba stron: 224

Lubisz czerpać mądrości z poradników? Porzuć zimną północ i udaj się na mentalną wycieczkę do orientalnej Japonii. Poznaj nie tylko metody na szczęście, ale też... długowieczność :)

Opis: „Według Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Niektórzy już je odnaleźli i są go świadomi, inni zaś noszą je w swoim wnętrzu, nadal go poszukując. To właśnie ikigai stanowi jeden z sekretów długiego, młodzieńczego i szczęśliwego życia mieszkańców japońskiej Okinawy, wyspy zamieszkanej przez najbardziej długowiecznych ludzi świata".
 
 
I to by było... na tyle :) A co Wy zamierzacie czytać podczas majówki? Może któryś z powyższych tytułów znajduje się na Waszej liście must read?

29 komentarzy:

  1. Zdecydowanie nie powinnam czytać tego typu wpisów. Przecież ciągle sobie obiecuję, że w tym miesiącu nie kupię już ani jednej książki. A potem widzę takie rzeczy :-) Dąbrowska, Gargaś...

    Swoją drogą to jestem bardzo ciekawa powieści "Tysiąc pięter". Opis bardzo ciekawy, a i recenzję same pozytywne czytam na jej temat. Poważnie zastanawiam się nad jej zakupem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby się nie powinno, ale ja sama uwielbiam takie podsumowania :)

      "Tysiąc pięter" brzmi faktycznie intrygująco, coś czuję, że długo nie będziesz się powstrzymywać :)

      Usuń
    2. Niestety też tak coś czuję :-)
      Ech, tylko żeby doba miała trochę więcej godzin :-)

      Usuń
    3. Jak tylko dowiesz się, jak to zrobić, koniecznie daj mi znać :)

      Usuń
  2. Ja nie lubię robić planów czytelniczych. To znaczy - mam, oczywiście, listę książek, które zamierzam przeczytać, ale nie planuję, co i kiedy. Wolę decydować się na ostatnią chwilę, tuż przed wyjściem do biblioteki. W tym roku, obawiam się, poślęczę trochę nad lekturami na studia...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy ma swój ulubiony sposób na czytanie. Ja staram się mieć plany, a potem widzę wysyp nowości i wszystko ulega nagłym zmianom :)

      Usuń
  3. Remigiusza Mroza polecam w całej rozciągłości! Po serii z Chyłką, koniecznie zajrzyjcie też do trylogii z komisarzem Forstem. W zasadzie to już nie trylogii, bo jednak bohater wraca w maju. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, słyszałam o tym powrocie (jak można nie słyszeć o Mrozie :). Na razie pozostaję wierna Chyłce :)

      Usuń
    2. Czytam na bieżąco obie serie, ale moim zdaniem Chyłka i Zordon jest przeznaczona dla czytelnika uniwersalnego, zaś seria o komisarzu Forst bardziej męska, twarda i brutalna.

      Usuń
    3. Hmm... może kiedyś znajdę czas by po nią sięgnąć. Chociaż brutalność w literaturze trochę mnie zniechęca.

      Usuń
  4. Ciekawe propozycję :) ja akurat mam sporo zaległych książek do poczytania, ale przyjdzie czas żeby sięgnąć po coś nowego i z pomocą wtedy przychodzą takie blogi jak ten :D Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Inwigilacja Remigiusza to jest to :-) Lubię jego książki :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. coraz więcej cudownych książek (a podobno Polacy mało czytaja :P ) a czasu kasy tak mało, ale nic :D nie ma co narzekać coś zawsze można wykombinować :D
    czytałam IKIGAI, jest to niezły poradnik, warto wziąć kilka praktyk od Japończyków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, też nie rozumiem tego szumu wokół czytelnictwa. Ja czytam cały czas i widzę mnóstwo takich osób :)
      Ikigai jest fajne, może nie odkrywcze, ale przyjemne :)

      Usuń
  7. Słucham obecnie audiobooka "Amerykańscy Bogowie" Neila Gaimana i chyba mi się będzie podobać, więc pewnie "Mitologia Nordycka" też jest fajna. A temat ostatnio bardzo bardzo modny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie kręcą takie tematy. Mitologie, wierzenia, bardzo wdzięczny temat :)

      Usuń
  8. Bardzo fajny, przyjemny wybór lektur. Powinien zapewnić doskonały relaks podczas majówki! Zaś okładka ostatniego tytułu? Magiczna, uwielbiam takie energetyczne kolorki. Gdyby nie to, że już żyję całkiem szczęśliwie, na pewno bym się skusiła. Japończycy zwykle wiedzą, co mówią. :)
    Serdeczne pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę przyznać, że do Ikigai też skłoniła mnie okładka (a to ponoć takie nieładne). Dobrze, że środek też był interesujący :)

      Usuń
  9. Ciekawe zestawienie. Niektóre pozycje miałam już okazję czytać, inne znajdują się na liście "Do przeczytania", najbardziej tak jak wiele osób powyżej intryguje mnie powieść "Tysiąc pięter".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie również. Ta nowość może być wielkim hitem lub klapą.

      Usuń
  10. Gaiman i ewentualnie Mróz. Chociaż akurat tym razem w majówkę czekają na mnie inne lektury:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Chętnie bym przeczytała Taka jak Ty. Coś w moim stylu. Takie romansidło. Uwielbiam wyciskacze łez.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ksiązki pani Beaty Pawlikowskiej pomylam nie tylko w okresie majowym, ale regularnie:)))
    Posiadam jej kalendarz roczny i jestem zachwycona:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jej kurs powinno się czytać codziennie, potrzebuję kolejnego tomu :)

      Usuń
  13. Przy pogodzie jaka nam się zapowiada to chyba zdecydowanie coś wciągającego i rozgrzewającego bym przeczytała :) Ale fantastykę też uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates