środa, 28 lutego 2018

Zostań gwiazdą Instagrama!

 

Instagram to kanał social media, do którego mam wyjątkowe mieszane uczucie. Z jednej strony kolorowy, radosny i skoncentrowany na przyjemnościach, z drugiej zaś rządzi się zasadami, których w ogóle nie rozumiem. Czemu piękne profile nie mają wielu obserwujących? Dlaczego konto z jednym zdjęciem połowy twarzy szczyci się tysiącami followersów? Jak w tym towarzystwie w ogóle można się wybić? Mając te oraz tysiące innych wątpliwości, sięgnęłam po książkę „Zostań gwiazdą Instgrama”.

Tytuł: Zostań gwiazdą Instagrama
Autor: Carroll Henry
Wydawnictwo: Jaguar

Co znajdziemy w środku?


Tytuł ten stanowi w głównej mierze studium wielu przypadków. I tak samo, jak sam Instagram, składa się z niesamowitej liczby zdjęcia. W książce poznamy wiele osób, które mogą się pochwalić setkami tysięcy obserwujących. Układ publikacji jest stały. Po lewej stronie tekst, w którym właściciel konta skrótowo opowiada nam, jak osiągnął taki wynik, po prawej zaś zdjęcie/zdjęcia z jego profilu.

Wartość tych tekstów jest bardzo różne. Niektóre przekazują sporo pomysłów, inne zaś budzą zdziwienie i lekkie powątpiewanie. Wbrew pozom nie jest to poradnik, który za rączkę i od samego początku poprowadzi nas w stronę sławy. Teksty poszczególnych instagramowiczów nie zawsze są ze sobą powiązanie, pokazują nam wiele powyrywanych zagadnień w dość przypadkowej kolejności.

Ale... jest też kilka bardzo konkretnych i treściwych fragmentów. Są one oznaczone jako „technikalia” i pokazują nam niezbędne minimum. W tym miejscach skrótowo omawiane są podstawy podstaw, od doboru nazwy, po konkretne funkcje i programy do edycji fotografii. Wypowiedzi gwiazd Instagramu to miłe historyjki, ale dopiero technikalia to prawdziwa wiedza. Jak dla mnie cała książka mogłaby się ograniczyć do tych kartek :)

Motywacja, czy demotywacja... to zależy, jak na to spojrzeć...


Czytając opowieści osób, których konta zyskały sławę, można zauważyć kilka rzeczy: większość z nich zostało założonych na samym początku, tak samo motywem przewodnim są głównie podróże, a ich właściciele to... co do zasady fotografowie. Z grubsza schemat rozwoju jest podobny i przebiega on mniej więcej tak: zawsze kochałam robić zdjęcia, teraz utrzymuję się z Instagrama, jeżdżę w cudowne miejsca dzięki współpracom, moje życie jest piękne. Czy to już reklama?

Czytając tak optymistyczny przekaz paradoksalnie można się załamać. Fotografuję książki, nie znam się na tym, czy to oznacza, że nie mam szans? A może to opowieści to jeden z elementów PR? Na żadne z tych pytań nie znam odpowiedzi. Ale ignorujące tysiące wątpliwości złośliwej podświadomości można zacząć marzyć o podobnym rozwoju „kariery”. A następnie wyłapywać bardziej praktyczne powiązania. Pomysł, autentyczność, czysty przekaz. Jest się na czym skupić i nad czym pracować.

Podsumowując


Książka „Zostań gwiazdą Instagrama” nie jest typowym poradnikiem. Chociaż znajdziecie w nim trochę konkretów, jednak więcej opowieści i zdjęć. Jeśli lubicie taki sposób pozyskiwania wiedzy i wolicie oglądać „żywe” przykłady, zamiast czytać teorie, ten tytuł może przypaść Wam do gustu. Ja jednak dalej będę szukać publikacji, w której znajdę więcej technikaliów. 


2 komentarze:

 1. Mały błąd w tytule, "Instagrama"*. :)
  Jakoś nie jestem przekonana ogólnie Instagrama. Od czasu, do czasu wstawię jakieś zdjęcie, z przyjemnym wspomnieniem, ale nie robię tego po to, żeby mieć miliony obserwujących, więc naturalnie raczej nie sięgnę po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, dzięki za komentarz, tak się kończy planowanie postów nocą :)
   Instagram to specyficzne narzędzie. Nie każdemu przypadnie do gustu.

   Usuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates