środa, 9 maja 2018

Decyzja, która zmieni wszystkoPrzyszedł czas na kolejną, literacką podróż. Tym razem też nie będzie ona daleka. W Bydgoszczy czekają na nas Ilona i Waldi, małżeństwo z 22-letnim stażem, rodzice 17-letnich bliźniaków Mateusza i Michała.

Tytuł: Decyzja, która zmieni wszystko
Autor: Jolanta Krajnik
Wydawnictwo: Novae Res

Spotykamy ich w ważnym momencie życia. Właśnie świętują 22. rocznicę ślubu. W prezencie Waldi funduje Ilonie podróż do Wenecji. Ta jubileuszowa wyprawa okaże się bardzo brzemienna w skutki. Bo los dla obojga przygotował nie lada niespodziankę. Jeżeli jesteście ciekawi, jak Ilona poradzi sobie z kłodami rzuconymi przez życie pod nogi i kto jej w tym pomoże, serdecznie zapraszam do lektury.

Książkę tę bardzo Wam polecam, ale trochę muszę jednak pomarudzić. Jeżeli czytacie choć trochę regularnie moje recenzje wiecie, że mam bzika na punkcie tak zwanego „tła okołofabularnego“. I tu mi go brakowało. Lektura tej powieści sprawia naprawdę wiele przyjemności, ale cała narracja sprowadza się do opisu tego,  co bohaterowie zrobili, powiedzieli, gdzie poszli i co zjedli. Brakowało mi czegoś więcej. Kiedy czytam: Po drodze podziwiali piękno Włoch, chciałabym zobaczyć choć mały akapicik tegoż piękna. W odbiorze lektury ten brak tła w ogóle nie przeszkadza, ale z nim byłoby jeszcze ciekawiej.

Czytając, poczułam przesyt scen podkreślających cielesną bliskość bohaterów (chyba jednak wolę Włochy :P). I chociaż nie są to sceny erotyczne rodem z Grey’a i mają jak najbardziej swoje uzasadnienie w dalszej historii, to jednak było mi ich trochę za dużo.

Jak już Wam tak pomarudziłam, to teraz napiszę, co w tej historii mnie urzekło. Jestem pod ogromnym wrażeniem Ilony i jej synów. Ilona to bohaterka, z której przykład powinna brać każda z nas. Mimo cierpienia potrafi podjąć racjonalne i mądre decyzje i nie ugiąć się pod presją otoczenia. Również jej synowie to wspaniale wychowane chłopaki, którzy nie mają żadnych wątpliwości, jakie wartości są w życiu najważniejsze i potrafią wspierać matkę na każdym kroku.

To książka do przeczytania ku przestrodze i dla nadziei. Autorka przestrzega nas, że nic w życiu nie jest dane raz na zawsze, że po pięknych chwilach szczęścia może nadejść obezwładniający smutek. Tylko od nas zależy, jak sobie poradzimy, kiedy los postanowi z nas zakpić i czy będziemy umieli wtedy docenić to, co po trzęsieniu ziemi nam zostanie i tych, którzy bez względu na wszystko będą przy nas trwali.

Opowieść ta przynosi również nadzieję i przypomina, że wszystko, co złe, kiedyś mija i po każdej burzy wschodzi słońce i życia bywa też piękne. I choć mogą przyjść takie chwile, kiedy będziemy mieć wrażenie, że nasze życie potłukło się na drobne kawałki, to z siłą charakteru i z niezawodnymi przyjaciółmi przy boku zawsze jest szansa na jego odbudowę.

Zamknęłam tę książkę spokojniejsza. Uwierzyłam, że zwrot "będzie dobrze" wcale nie jest taki banalny. Serdecznie zapraszam do lektury. Ilona już na Was czeka i chętnie Was przekona, że jeszcze będzie przepięknie. Miłego czytania!

Dorota Skrzypczak


2 komentarze:

 1. Wydaje się być naprawdę ciekawa :) Z chęcią bym ją sama przeczytała :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo z tego co zauważyłam lubisz młodzieżówki :)

   Usuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates