poniedziałek, 24 września 2018

Jak zatrzymać czas – Matt Haig


Czy nie byłoby świetnie, by chociaż na chwilę zatrzymać czas? Albo jeszcze lepiej, wstrzymać bieg zegarka tylko na nas? Po prostu zyskać... nieśmiertelność. Brzmi nieźle. Ale jakie byłyby skutki takiej decyzji?

Tytuł: Jak zatrzymać czas
Autor: Matt Haig
Wydawnictwo: Zysk

Tom ma 41 lat. Ale tylko fizycznie. Naprawdę przeżył ich o wiele więcej, tylko jego ciało starzeje się dużo wolniej. Znał Szekspira, brał udział w niejednej przygodzie... Czy można chcieć czegoś jeszcze? Tak, zwykłego, spokojnego życia, które dla człowieka z jego przypadłością... wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza gdy nie może robić tylko jednego. Przywiązywać się do ludzi.

Jak zatrzymać czas” to książka zupełnie inna od tego, co czytam na co dzień. W miejsce dynamicznej akcji, przemyślenia. Zamiast zatrzęsienia bohaterów, kilka naprawdę dopracowanych postaci. Ale... od początku. Pomysł na wątek główny jest naprawdę ciekawy. To nie tylko sposób na rozwinięcie historii, ale też pretekst do kilku ciekawych hipotez. Autor każe nam się zastanowić nad wieloma sprawami, zachęca do rozważać o czasie i istocie człowieczeństwa.

"Gdzie ta miłość była wcześniej? Skąd się wzięła? Niespodziewana niczym żal, ale będąca jego odwrotnością. Sposób, w jaki nagle i całkowicie mną zawładnęła, jest jednym z cudów bycia człowiekiem".

I można by było przypuszczać, że ten refleksyjny ton obija się negatywnie na przystępności książki. Nic bardziej mylnej. Nieważne jak głębokie i poważne są myśli głównego bohatera, do ich wyrażenie używa słów prostych i bezpośrednich. Co więcej, przekazuje je przy okazji ciekawej historii, która naprzemiennie dzieje się w przeszłości i teraźniejszości.

Co więcej, pomimo faktu, że akcja nie jest najważniejszym elementem opowieści, nie można jej zarzucić małej dynamiki. W książce naprawdę dużo się dzieje, a dzięki długiemu życiu głównego bohatera jest on świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Pierwszoplanowa perspektywa przemian społecznych i gospodarczych pozwala na zaprezentowanie naprawdę ciekawego punktu widzenia. Na uznanie zasługuje też ciekawa kreacja bohaterów. Ich charaktery są dobrze dopracowane. Zwłaszcza osobowość Toma, uwzględniająca wpływ długiego życia, to kawał dobrej roboty. 

"Ludzie, których kochasz, nigdy nie umierają". 

Czy było jednak coś, co średnio przypadło mi do gustu? W pewnym sensie nie przekonało mnie zakończenie. Po tylu latach, tylu przygodach, wszystko zamknęło się tak... bez przytupu. Czy może za to refleksyjnie? Niekoniecznie. Nie mówię, że zakończenie jest złe. Po prostu jest najsłabszym elementem naprawdę dobrej książki.

„Jak zatrzymać czas” to powieść, po którą naprawdę warto sięgnąć. Jest inna, niepokojąca, wciągająca i bardzo dobrze napisana. Ciekawy klimat, intrygująca historia i wiele ważkich rozważań!

2 komentarze:

 1. zaciekawiłaś mnie swoją recenzją. O książce myślałam już wcześniej, ale twoja recenzja mnie przekonała do tego tytułu ;-)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę sie, że zaciekawiła. Książka naprawdę jest godna uwagi 😉

   Usuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates