piątek, 22 listopada 2019

Właśnie tak – Anna Szafrańska


Życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Czasem pech towarzyszy nam dosłownie każdego dnia i co chwilę z rozbawieniem pokazuje język. Cóż, pozostaje tylko wierzyć, że w końcu nastaną lepsze czasy. Przecież muszą... prawda?


Tytuł: Właśnie tak
Autor: Anna Szafrańska
Wydawnictwo: NR

Życie zawodowe Stefani to pasmo sukcesów. Ukończyła studia dziennikarskie z najlepszymi notami, pracuje w branży i wszystko idzie tak, jak powinno. Jedna praca to nie wszystko. Kiedy przychodzi zaproszenie na ślub kuzynki boleśnie sobie o tym przypomina. Co więcej, panem młodym jest jej... były chłopak, a cała wyprawa wiąże się z powrotem do rodzinnego domu, którego unika od lat. Z tej sytuacji chyba nie ma dobrego wyjścia? Na miejscu okazuje się, że los szykuje dla mnie nie lada niespodziankę.

Ostatnio czytuje sporo powieści z kategorii literatura kobieca i zazwyczaj narzekam: że nuda, że mało emocji, że schematy. Przez chwilę myślałam nawet, że to przesyt tematem. Jednak powieść Anny Szafrańskiej zadała kłam tym przypuszczeniom. Dobre powieści nadal robią na mnie wrażenie. Czym ta różni się od innych?


„Właśnie tak” ma wszystkie kluczowe elementy bardzo dobrze wyważone. Jest dynamiczna akcja i sporo zaskakujących wydarzeń. Czytelnik się nie nudzi, a nawet jeśli przewiduje to, jak potoczą się losy bohaterki, to z całych sił jej kibicuje.

Po drugie, historia autentycznie wzbudziła we mnie silne emocje. Sama nie wiem dlaczego, bo przecież opowieść nie jest szczególnie oryginalna, ale faktycznie wczuwałam się w jej bieg. Być może za sprawą klimatu. Bohaterzy wykreowani przez autorkę, ich powiedziona i działania od razu jednają sobie serce czytelnika. Czasami miałam ochotę ich wszystkich przytulić.

Książka jest świetnym dowodem na to, że romans nie musi być oklepany ani „drewniany”. O podobnych tematach można pisać nieustająco w sposób „świeży i lekki”. Dobra narracja, nawet bez zbędnych udziwnień, porusza aż do samego końca, raz bawi, raz zasmuca, ale nigdy nie nudzi.

Cieszę się, że trafiłam na ten tytuł, bo „odczarował mi” cały gatunek. Serdecznie polecam go wszystkim czytelniczkom, w tym również tym myślącym o pisarskim debiucie. „Właśnie tak” to powieść przyjemna, lekka, a jednocześnie ciekawa i poruszająca. Właśnie tak powinno się pisać!

3 komentarze:

 1. Być może kiedyś przeczytam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie świetna propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam zadowolona z lektury, tak samo z drugiego tomu, który Ci również polecam :)

  www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates