wtorek, 6 czerwca 2023

Zioła polskieUdało się! Już od jakiegoś czasu mam swój wymarzony ogródek, ba, nawet taras, a co za tym idzie sporą przestrzeń do uprawiania kwiatków. Zawsze marzyły mi się doniczki pełne pachnących ziół. Ale do tego potrzebowałam pewnej pomocy. Gdzie jej szukałam? Oczywiście w książkach!


Publikacja, po którą sięgnęłam, to „Zioła polskie: Wykorzystanie lecznicze, kosmetyczne, kulinarne, domowe”. Jest to książka, która w bardzo przystępny sposób wprowadza czytelnika w kwestię uprawiania ziół. 


„Zioła polskie” to w zasadzie alfabetyczny zbiór ziół, ułożonych w porządku alfabetycznym. Każda roślina opisana jest według następującego schematu: w lewej kolumnie pierwszej strony znajdują się podstawowe dane (występowanie, surowiec lekarski, zbiór i suszenie, właściwości, uwaga), na środku umieszczono wstęp opisujący dane zioło, następnie zastosowanie lecznicze, kosmetyczne, kuchenne i domowe. Na sam koniec dodano przepis lub przepisy np. na dżem, nalewkę czy olej.


Publikacja zawiera naprawdę dużo informacji na temat opisywanego zioła. W oparciu o te dane można podjąć decyzje, żeby daną roślinkę posadzić w swoim ogrodzie albo kupić i wykorzystać jej dobroczynne właściwości. Jest to tytuł, który nie czyta się jak powieść, od deski do deski, ale po który sięga się w razie potrzeby i który będzie stanowił ważną pozycję w biblioteczce początkującej zielarki. Warto też zaznaczyć, że jest to publikacja adresująca wszystkie najważniejsze wątpliwości i informacje, dzięki temu świetnie sprawdzi się jako wsparcie osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ziołami.


Czy zabrakło mi czegoś? Tak, interesowałyby mnie jeszcze informacje na temat sadzenia ziół. Niestety jest to książka adresowana bardziej do osób, które chcą czerpać korzyści z ziół, ale niekoniecznie sadzić je samodzielnie. Niemniej, pomimo tego braku, ta publikacja jest dla mnie bardzo wartościowa i dzięki niej dowiedziałam się nie tylko wielu ciekawych informacji, ale też znacząco poszerzyłam swoją wiedzę na temat ziół.


Na sam koniec chciałam jeszcze wspomnieć o pięknym wydaniu. Przeglądanie tej książki jest prawdziwą przyjemnością! Twarda okładka, piękne zdjęcia, przejrzysty układ treści i solidny papier sprawiają, że jest to nie tylko piękne, ale też solidne wydanie.


Jeśli chociaż trochę interesuje Was temat ziół, ta publikacja z pewnością spełni Wasze oczekiwania.


Dominika Róg-Górecka


5 komentarzy:

 1. Własny ogródek i zioła to wspaniała sprawa, jak wiadomo własne smakują najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka lektura to doskonałe źródło informacji dla miłośników ziół.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa publikacja dla zainteresowanych tematem. Gratuluję posiadania wymarzonego ogrodu i tarasu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Do tej ksiązki chętnie bym zajrzała

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates