poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych – Wojciech Woźniak


„Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych” to praca, która wzbogaca naszą wiedzę o fińskiej polityce i otwiera przed nami nowe spojrzenie na to, co sprawia, że Finlandia osiągnęła współczesny sukces w polityce publicznej. W tej monografii autor rzuca nowe światło na rzadko znane fakty, które kształtują politykę tego kraju.


Książka stanowi fascynującą podróż po faktach, ukazując jak zewnętrzne wpływy, takie jak położenie geograficzne, relacje z Związkiem Radzieckim oraz pozycja międzynarodowa po II wojnie światowej, wpłynęły na decyzje podejmowane w Finlandii. Autor doskonale umiejętnie umieszcza te wydarzenia w szerszym kontekście historycznym, co pomaga czytelnikowi lepiej zrozumieć genezę wyborów politycznych tego kraju.


Jednym z atutów tej pracy jest bogata analiza faktów oraz poruszanie wielu interesujących zagadnień. Książka nie tylko bada współczesne wyzwania Finlandii, ale również sięga w przeszłość, co pozwala czytelnikowi dostrzec ewolucję i ciągłość podejścia do kwestii politycznych.


Nie mogę również pominąć fascynującego tematu dotyczącego podejścia Finów do książek i bibliotek. Ten aspekt wzbudził moje zainteresowanie i ukazał inną stronę narodu, która niekoniecznie jest znana na pierwszy rzut oka. Autor trafnie oddaje, jak społeczne wartości kształtują spojrzenie na edukację i kulturę.


Niemniej jednak, praca nie jest pozbawiona pewnych wad. Choć zrozumiałe jest, że niemożliwe jest wyczerpanie wszystkich tematów w krótkim tekście, można odczuć brak niektórych aspektów, które mogłyby dostarczyć jeszcze pełniejszego obrazu fińskiej rzeczywistości.


Dodatkowo, książka jest publikacją naukową, co może stwarzać pewne wyzwania dla czytelników przyzwyczajonych do lżejszych reportaży. Czasami tekst może wydawać się gęsty i wymagający większego skupienia, co może być barierą dla osób, które oczekują bardziej przystępnej formy prezentacji informacji.


Podsumowując, "Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych." stanowi cenne źródło informacji o polityce Finlandii. Książka rzetelnie analizuje fakty, porusza wiele ciekawych zagadnień oraz umieszcza je w kontekście historycznym. Pomimo pewnych braków i wyzwania w formie publikacji naukowej, jest to lektura nie tylko dla pasjonatów polityki, ale również dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć wpływ zewnętrznych i wewnętrznych czynników na kształtowanie narodowej polityki Finlandii.


Dominika Róg-Górecka

2 komentarze:

  1. Ciekawa publikacja. Na pewno jest tam wiele ciekawostek o Finlandii i chyba powinni ją przeczytać nas "politycy".

    OdpowiedzUsuń
  2. Temat ciekawy. Nigdy nie wybierałam takich książek

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates