poniedziałek, 9 października 2017

Październikowe zapowiedzi od MG cz. 1


Dawno nie było zapowiedzi od Wydawnictwa MG? Tym razem czeka Was tyle dobrego, że podzieliłam zapowiedzi na dwie części! W tej dowiecie się, co dobrego szykuje dla nas wydawnictwo w pierwszej połowie października!

Tytuł: Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny Jadwiga Lesiak
Autor: Janina Lesiak
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data premiery: 11.10.2017
Książka pod naszym patronatem

Ta książka to prawdziwie polska gra o tron.

Wydawałoby się, że o Jadwidze Andegaweńskiej wiadomo wszystko... Król-królowa, zmarła młodo, uznana za świętą, jej marmurowy sarkofag zna każdy, choćby z ilustracji albo fotografii. Ale ciekawe, jak ją widzieli najbliżsi: matka, siostra, poślubiony w dzieciństwie Wilhelm Habsburg, litewski mąż Władysław Jagiełło, a nawet postulator procesu kanonizacyjnego Stanisław ze Skarbimierza. W tej książce Jadwiga pojawia się tylko w ich opowieściach i wspomnieniach. Każdy ją widzi inaczej... A jaka była naprawdę? Na to pytanie może odpowie sobie czytelnik, bo prawda o Jadwidze, tak jak prawda o każdym z nas jest wielobarwna, złożona, tajemnicza i własna. Możemy tylko próbować się do niej zbliżyć. Mamy nadzieję, że ta książka będzie taką skromną ścieżką do Jadwigi z Andegawenów Jagiełłowej.

Tytuł: Gargantua i Pantagruel
Autor: François Rabelais
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data premiery: 11.10.2017
Książka pod naszym patronatem

Kwintesencją tej opowieści jest kult życia, kult fanatyczny, radosny, taki, jak może być u człowieka, który po latach — jak jego epoka po wiekach — niewoli strząsnął z siebie dławiące jarzmo; kult życia rozkoszujący się pełnią rozwoju wszystkich ludzkich sił i instynktów: od najwyższych potrzeb ducha do najpospolitszych potrzeb ciała.

Obfitą i niewyczerpaną jest dobroczynna beczka, z której czerpie już tyle wieków i pokoleń, a mocny i orzeźwiający jest jej trunek. Z jednym Szekspirem da się porównać szerokość i rozlewność Rabelaisowskiej fantazji; mimo wszystkich cech rdzennie galijskiego geniuszu jest w niej zarazem coś niefrancuskiego, zarówno w niedbałości o formę i o kompozycję, jak w niepohamowanym, nieskrępowanym niczym kipieniu bujności twórczej. W zwierciadle, jakie Rabelais stawia przed oblicze swojej epoce, odbija się krąg świata tak szeroki, jak mało u którego twórcy; odbija się cała epoka tak wspaniała i ciekawa, epoka narodzin nowożytnego świata, a raczej dwie epoki: jedna zamierająca, przepadająca w ciemnościach średniowiecza, druga radośnie i z nadzieją prężąca się w przyszłość.

Ten opis, kiedy mały Pantagruel, przywiązany łańcuchami do kołyski, podnosi się wraz z nią i wkracza do biesiadnej sali, aby zająć miejsce przy uczcie, mimo woli staje się symbolem Odrodzenia. 

Tytuł: Wichrowe Wzgórza
Autor: Emily Brontë
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data premiery: 11.10.2017
Książka pod naszym patronatem

Akcja Wichrowych Wzgórz rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights (tytułowe Wichrowe Wzgórza), przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją. Namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire. Bohaterowie powieści Brontë płacą za to najwyższą cenę, a za ich błędy musi odpokutować następne pokolenie…

Tytuł: Książę
Autor: Niccolò Machiavelli
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data premiery: 11.10.2017
Książka pod naszym patronatem


Najsłynniejsze dzieło Niccolò Machiavellego, jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej, źródło doktryny politycznej zwanej makiawelizmem, poradnik strategii utrzymania władzy. Przy czym jest to cel nadrzędny, który usprawiedliwia podejmowanie działań nieetycznych o tyle, o ile okazały się one skuteczne w jej utrzymaniu.

Machiavelli, wyjaśniając swoje motywy, stwierdza:

Moim zamiarem jest pisać rzeczy użyteczne dla tego, kto je rozumie, przeto o wiele bardziej właściwym wydaje mi się iść za prawdą rzeczywistą zdarzeń niż za jej wyobrażeniem. Wielu wyobrażało sobie takie republiki i księstwa, jakich w rzeczywistości ani się nie widzi, ani się nie zna; wszak sposób, w jaki się żyje jest tak różny od tego, w jaki się żyć powinno, że ten, kto chce postępować tak, jak się powinno postępować, a nie tak, jak się postępuje, gotuje raczej swoją klęskę, niż zapewnia panowanie.

Jest dla niego oczywiste, że polityka oderwała się od etyki, a „człowiek, który w każdym swym postępku zdecydowany jest przestrzegać zasad dobra, musi nieuchronnie zginąć wśród tylu, którzy nie są dobrymi”.


A to nie wszystko w tym miesiącu! To jedynie pierwsza część zapowiedzi! Która z książek zainteresowała Was najbardziej? Jedno jest pewne, możecie się spodziewać ich recenzji jeszcze w tym roku!

9 komentarzy:

 1. "Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny Jadwiga Lesiak" zapowiada się ciekawie. Czekam na recenzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie mogę powiedzieć kiedy, ale z pewnością tekst się ukarze. Książka jest już u mnie i czeka na swoją kolej :)

   Usuń
 2. Raczej nie ma tu nic dla mnie ale zycze innym miłego czytainia :))))
  Obserwuję i zapraszam do nas, jestesmy nowe!
  http://teczowabiblioteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja niczego nie znam i nie słyszałam o zapowiedziach :O To mnie trochę zszokowało! Ale to znak, zostaje tutaj i .. no będę bywać :) Miłego dnia! ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Great post,Dear ❤
  I'd be happy friendship blogs ♥ Subscribe to your Blogger
  Julia Shkvo

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety w tych zapowiedziach nie ma nic co by mnie zainteresowało, ale już z niecierpliwością czekam na drugą odsłonę :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates