czwartek, 3 października 2019

Dialogi z czarnym Platonem – Iwona Bińczycka-Kołacz


Obiecywałam Wam ostatnio, że w następną naszą podróż zabiorę Was na Kaszuby. Słowa oczywiście dotrzymam, ale najpierw wybierzemy się do Krakowa, gdzie obecnie mieszka i pracuje Renata, z Kaszub właśnie pochodząca. Zabierze nas ona do swojej rodzinnej wioski, gdzie będzie musiała uporać się z rodzinnymi problemami i nowymi wyzwaniami.


Tytuł: Dialogi z czarnym Platonem
Autor: Iwona Bińczycka-Kołacz
Wydawnictwo: Novae Res

Przed tą zapracowaną singielką trudne zadanie. Z dnia na dzień zostanie matką swego czteroletniego bratanka i będzie musiała się zająć kiepsko radzącymi sobie z życiem rodzicami. Również codzienność jej najbliższych przyjaciółek nie będzie usłana różami, a i im Renata będzie chciała pomóc w ciężkiej niedoli. Łatwo nie będzie. Na szczęście nasza bohaterka ma obok siebie wiernego towarzysza Platona, który zawsze wysłucha jej utyskiwań na codzienne  troski i niedole. Czy Renacie uda się stworzyć prawdziwy dom dla małego Piotrusia? Czy pomoże zmienić życie swoim rodzicom? I najważniejsze: czy Renacie i jej przyjaciółkom zacznie się w końcu wieść w życiu osobistym? O tym będziecie musieli już przekonać się sami. 

Powieść ta skonstruowana jest w bardzo ciekawy i intrygujący sposób. Rozdziały właściwe przeplatane są fragmentami tajemniczego notatnika, który przypadkiem wpada w ręce naszej bohaterce. Poznajemy z niego wzruszającą i dramatyczną historię nieznajomego mężczyzny. Uwierzcie mi z zapartym tchem, będziecie przewracać kartki, aby jak najszybciej dowiedzieć się kim on jest. Odkrycie jego tożsamości nie będzie jakąś wielką niespodzianką, ale niewątpliwie taka konstrukcja nadaje tej powieści pazura.

Książka ta to prawdziwe kompendium wiedzy z zakresu filozofii. Renata  jest doktorantką wydziału tejże nauki i pracownikiem naukowym, a przede wszystkim prawdziwą jej pasjonatką i wielbicielką Platona. Dzięki temu czytając, odkryjemy wiele fascynujących ciekawostek na ten temat, napisanych bardzo przystępnym językiem, w sam raz dla laika. Wiedzieliście na przykład, że Platon to pseudonim filozofa? Pewnie niektórzy z Was tak, ale ja, która jako takie pojęcie o filozofii ma, przeczytałam o tym po raz pierwszy.

Dla mnie, wielbicielki "tła okołofabularnego" ta książka to w ogóle prawdziwy raj. Autorka raczy nas wieloma arcyciekawymi wiadomościami z przeróżnych dziedzin. Wiele dowiemy się o rodzinnych stronach Renaty, Kaszubach. Warto wynotować sobie atrakcje turystyczne tychże rejonów, o których wspomina pisarka i podczas wakacyjnych peregrynacji koniecznie je odwiedzić.

Notatnik tajemniczego nieznajomego to skarbnica pięknych i mądrych cytatów, które rozpoczynają każdy jego wpis. Niewątpliwie niejeden z nas znajdzie wśród nich taki, który rozświetli nam mroki dnia codziennego podczas napadu jakiejś nikomu niepotrzebnej chandry.

Ciekawym przerywnikiem w fabule są autentyczne wywiady z młodziutką piosenkarką, lekkoatletą i freeriderem z Modlnicy, przeprowadzone przez autorkę dla małopolskiego czasopisma w latach 2015-2016. Poznałam dzięki temu osoby, o których nie miałam okazji wcześniej słyszeć i dowiedziałam się wielu ciekawych faktów z ich życia pełnego pasji.

Serdecznie polecam Wam tę powieść, bo to książka bardzo prawdziwa. O życiu w biedzie, o walce z nałogami, o próbach wyrwania się z patologicznego środowiska, o miłości do rodziców i nierównych bitwach z podstępnymi chorobami. Nie raz, nie dwa łza zakręci Wam łezka w oku i z całego serca kibicować będziecie bohaterom. I niewątpliwie uroczy Piotruś i cudowny Platon skradną wszystkie Wasze uczucia. Miłej lektury!

A już niedługo zabiorę Was do Tych, gdzie czeka na nas pewna Karolina z rodziną i przyjaciółmi. Do następnego!

Dorota Skrzypczak
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh96SdLSuYhQOA1sD2MmehJGsv_5xgVPbY7IBdZQ3nphgZobaS85Dg05rRCyc4BLrOW9TXUoNkSjMuILyOCD7Rh1BCCJAGG__vZjmIcIeYEh21mGr0akfPQ7Di2nexRL1lL5TZ9ZLp8W4NX/s200/logo_novae_res_2014_podstawowe_rgb.png

4 komentarze:

  1. Cenią sobie takie bardzo autentyczne, dotykające prawdziwego życia lektury, więc zapisuję sobie tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że może mi się spodobać, dzięki za polecenie. :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates