piątek, 11 czerwca 2021

Modern love, czyli miłość niejedno ma imięCzym jest miłość? Nie ma jednej, ani tym bardziej prawidłowej, odpowiedzi na to pytanie. Miłość bywa różna, ma rozmaite odcienie, barwy, wzbudza skomplikowane emocje, nie zawsze jest wzniosła, nie zawsze romantyczna. Nie sposób nakreślić pełnego obrazu miłości, można za to pokazać przykłady.


Tytuł Modern love
Wydawca: Prószyński

„Modern love” to rubryka słynnego czasopisma „New York Times”. Przez lata czytelnicy magazynu wysyłali tam listy i opowiadali o swoim życiu, uczuciach, pięknych chwilach, ale też trudnych doświadczeniach. Daniel Jones, redaktor gazety, zebrał najciekawsze z nich i za zgodą autorów wydał w formie książki. Czy publikacja, w której co kilka stron zmieniają się bohaterowie, a każdy z nich zaprasza czytelnika do swojego intymnego świata, może być ciekawa? Może, i to nawet bardzo!


Od strony technicznej „Modern love” wyróżnia się nietypowym pomysłem, ale też ciekawą okładką. Grafika zwraca uwagę i przyciąga oko, obiecując nowoczesne, na wskroś współczesne historie. Sama treść podzielona została na tematyczne części, które grupują opowieści według pewnej myśli przewodniej. Dużym plusem jest tutaj bardzo otwarte podejście do miłości. Obok historii pierwszych randek mamy też relacje z małżeńskiego życia. Co więcej, książka nie ogranicza się tylko do romantycznej wersji miłości. Znajdziemy tutaj też wiele rodzicielskich tematów, czasem skrajnie różnych, poruszających i dających do myślenia.


Publikacja ta nie boi się żadnego tematu tabu. Może nie tyle budzi kontrowersje, wszystko ma bowiem na swój sposób ugrzecznioną wersję, ale jednak zwraca uwagę jak wygląda współczesny świat, jak zmienił się model związku, czy rodziny. Tej książki nie da się czytać jednym tchem, bo każde z opowiadań porusza jakiś ważki temat, zmusza do myślenia i refleksji. Często odkładałam książkę na parę minut, żeby chociaż przez chwilę pomyśleć. „Modern love” ma szansę zwrócić uwagę czytelnika na rzeczy, które w natłoku codzienności umykają jego uwadze. Chociaż w opowieściach nie ma ani krztyny moralizatorstwa, to jednak nie sposób nie zacząć się zastanawiać nad swoim życiem.


Ciężko jest ocenić książkę, w której jest tyle opowiadań, a do tego każde napisane przez innego autora. Część z nich z pewnością do Was nie przemówi, ale część zrobi piorunujące wrażenie. Poza lekką narracją łączy je pewna ogólna, bardzo nieuchwytna wizja miłości. „Modern love” porusza, bawi, daje nadzieję, wzrusza i zasmuca. Pokazuje życie we wszystkich jego odcieniach, ale też zwraca uwagę na ważne tematy. Warto dać tej książce szansę!

Dominika Róg-Górecka


Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam tematykę miłosną. Zapowiada się ciekawa książka, chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wolę dłuższą formę wypowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny, rozbudowany opis. Wnioskuje, że książka może być ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze? Już sam tytuł mocno mnie zaintrygował. Z pewnością sięgnę po taką lekturę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilka bardzo fajnych opowiadań, kilka mocno przeciętnych – nie mniej, lektura bardzo przyjemna – fajnie się czyta. Tematy tabu w dobrej, przystępnej formie dla każdego – choć z wieloma wygłaszanymi opiniami trudno się zgodzić, to pokazują nam możliwość innego spojrzenia na dzisiejszy świat.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates