sobota, 10 grudnia 2022

Get smart – Tracy Brian


Sukces nie jest kwestią przypadku. Tak samo, jak porażka. Jednak od czego zależy to, że niektórzy odnoszą spektakularne zwycięstwa, podczas gdy inni nie potrafią osiągnąć najprostszych celów? Z tymi pytaniami sięgnęłam po „Get smart”. Czy udało mi się znaleźć sensowne odpowiedzi?


„Get smart” to książka, której autor stara się przekonać swoich czytelników do zmiany sposobu myślenia. Chodzi nie tylko o zweryfikowanie swojego podejścia do wielu spraw, ale też zmodyfikowanie szkodliwych nawyków. Swoje pomysły i porady oparł na obserwacji ludzi bogatych, z reguły przedsiębiorców. Analizował ich zachowanie, czytał biografie i odbywał rozmowy. Wszystko to doprowadziło go do znalezienia kilku wspólnych mianowników, które łączą wszystkich ludzi sukcesu. To właśnie ich omówieni poświęcona została jego publikacja.


Poszczególne zagadnienia skupiają się, co do zasady, na jednym temacie i omawiają go w sposób przystępny oraz zrozumiały. Autor w lekki sposób stara się przestawić swoją koncepcję na lepsze, bardziej efektywne życie. Nie ma tu jednak dowcipkowania, które w poradnikach stało się ostatnio dość popularne. Tym razem wszystkie zagadnienia omawiane są przystępnie, ale z powagą.


Wszystkie porady przekładane są na dwa (a czasem więcej) aspekty życia człowieka. Autor stara się odnieść do kwestii pracy zawodowej, ale też rozwoju osobistego. Wszystkie zaproponowane rozwiązania są uniwersalne i dość ogólne. Z łatwością można je przełożyć na własne życie, niemniej zabrakło mi konkretów, czy przykładów. Dodatkowo czasem miałam też wrażenie, że autor kilka razy porusza te same kwestie (chociaż w różnym kontekście).W dość ograniczonym stopniu powołuje się też na twarde dane. Co jakiś czas „dostajemy” liczby oraz cytaty (ze znanych i lubianych), jednak są to bardziej dodatki, niż główna część analizy. Poradnik ten skupia się bardziej na motywowaniu niż edukowaniu. To pierwsze wychodzi mu za to bardzo dobrze. Książka napisana została w bardzo optymistycznym tonie, a jej lektura podnosi na duchu i inspiruje. Z tego względu skłonna byłam przymknąć oko na pewną przesadę i powtarzanie dość oklepanych porad.


„Get smart” to książka, która przyda się osobom, które jeszcze nie interesowały się tematem lub potrzebują mocnego bodźca, by ogarnąć swoje życie. Jeśli od jakiego czasu interesuje Was samorozwój, z tego tytułu nie dowiecie się zbyt wielu nowości, chociaż możecie zwiększyć poziom swojej motywacji.


Dominiak Róg-Górecka

2 komentarze:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates