środa, 28 grudnia 2022

Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał

 

Lubisz swoje życie, ale nie jesteś do końca szczęśliwy? Wciąż się złościsz, przejmujesz, uważasz, że inni mają lepiej, chociaż tak naprawdę nic nie brakuj? Może w ten sposób Twoje wewnętrzne dziecko stara się... zyskać Twoją uwagę?


Kim jest wewnętrzne dziecko?


Wewnętrzne dziecko to pojęcie używane w psychologii, oznaczające nasze emocje, uczucia i potrzeby, które mieliśmy w dzieciństwie. Wewnętrzne dziecko symbolizuje naszą wewnętrzną, niezależną od wieku część osobowości, która jest odpowiedzialna za nasze emocje, uczucia i potrzeby. Zdaniem niektórych teorii psychologicznych, nasze wewnętrzne dziecko jest źródłem naszych najgłębszych pragnień i marzeń, a także źródłem naszych lęków i obaw.


Od teorii do praktyki


"Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał" to książka autorstwa Alicji Grzesiak, w której autorka ukazuje, jak ważne jest dbanie o swoje wewnętrzne dziecko i jak to może pomóc nam w osiągnięciu pełni szczęścia i spełnienia.


Alicja Grzesiak opowiada historie ludzi, którzy zmagali się z trudnościami i problemami w życiu i dzięki pracy nad swoim wewnętrznym dzieckiem odkryli swój potencjał i zaczęli cieszyć się życiem. Autorka pokazuje, jak ważne jest dbanie o swoje emocje i uczucia, a także jak radzić sobie z trudnościami i lękami.


Dużym plusem publikacji jest to, że autorka powołuje się w niej na prawdziwe przykłady. Cytuje bardzo obszerną korespondencję ze swoimi klientami, za pomocą której obrazuje wiele zagadnień. Czasami aż zbyt wiele. Momentami miałam wrażenie, że niektóre tematy są omawiane zbyt dokładnie lub powtarzane kilka razy. Temat wcale nie jest bardzo obszerny, jednak zaprezentowanie go w ramach indywidualnych przypadków czasami utrudnia zrozumienie całości.


Książka ta jest napisana w przystępny i przyjazny sposób, a autorka stara się przekazać swoją wiedzę w sposób prosty i zrozumiały dla czytelników. Alicja Grzesiak dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy zawodowej, dzięki czemu sprawia wrażenie autorki, której można zaufać.


Fakty czy mity?


Ale czy aby na pewno? Z jednej strony dowiedziałam się wiele na temat rodzicielstwa. Jak się okazuje nie jest to prosty kawałek chleba i nawet dobre intencje mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Mam nadzieję, że zapamiętam wszystkie porady.


Jednak z drugiej strony, nie wszystkie teorie „łyknęłam” tak łatwo. Część tez była naprawdę śmiała. Przykładowo autorka twierdzi, że relacje z wewnętrznym dzieckiem są przyczyną chorób, alergia i nowotworów. Fajnie by było. Co więcej, niektórzy pacjenci zauważyli iście magiczne skutki terapii: co nieco urosło, coś innego odpuściło. Mam wrażenie, że są to zbyt daleko idące uproszczenia, a może nawet myślenie życzeniowe.


Dlatego jednym z głównych problemów z tą książką jest brak rzetelności i naukowych podstaw. Autorka opiera swoje tezy na bardzo słabych dowodach i nie udowadnia swoich twierdzeń w sposób wiarygodny. W wielu miejscach książka ta jest pełna ogólników i sztampowych porad, które nie są niczym nowym ani oryginalnym.


Kolejnym minusem jest brak głębszej analizy i refleksji. Alicja Grzesiak skupia się na opowiadaniu historii ludzi, którzy zmagali się z trudnościami i problemami w życiu, ale nie podejmuje głębszej dyskusji na temat tego, co mogło być przyczyną poprawy.


Ogólnie rzecz biorąc, "Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał" to książka, która może pomóc wielu osobom w osiągnięciu lepszego zrozumienia siebie i swoich emocji oraz w odkryciu swojego potencjału. Autorka pokazuje, jak ważne jest dbanie o swoje wewnętrzne dziecko i jak to może przyczynić się do lepszego życia. Polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają inspiracji i motywacji do rozwoju osobistego, chociaż niekoniecznie do wszystkich porad podchodziłabym... dosłownie.


Dominika Róg-Górecka

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates