niedziela, 9 kwietnia 2023

Joga a psychoterapia. Zawiłości ludzkiej psycheJoga ma niewątpliwie wiele plusów. Dla niektórych jest to kwestia przede wszystkim regularnych ćwiczeń, inni widzą w niej coś więcej, wskazując na rozwój duchowy. Ja, zupełny laik w tej materii, chciałam się przekonać, czy te argumenty do mnie przemówią.


„Joga a psychoterapia. Zawiłości ludzkiej psyche” to książka, która sporo obiecuje. Z okładki dowiadujemy się, że poradnik ten to „książka w rzeczowy i praktyczny sposób poprowadzi Cię poprzez wszelkie niuanse i zawiłości współczesnej psychologii i psychologii jogi”. Spodziewałam się więc, że znajdę w tym tytule wiele prosty, łatwych do zastosowania porad. Jednak… nie do końca tak było.


Czytając wstęp, miałam wrażenie, że trzymam w rękach tytuł stricte naukowy, napisany w dość formalny, zdystansowany sposób. Ale to przecież tylko początek! Niestety… w kolejnych rozdziałach nic nie uległo zmianie. Liczyłam na przystępnie napisany poradnik, a otrzymałam pracę naukową. Niestety… dość ciężko mi się ją czytało, a kolejne fragmenty, nawet jeśli niosły sporo wiedzy, nie dawały żadnej radości z czytania. Z tego względu dość szybko odkładałam książkę i zwlekałam z powrotem do niej.


Niestety, nie otrzymałam też zbyt wiele praktycznych informacji. Miałam wrażenie, że całość to przede wszystkim teoretyczne omówienie poszczególnych zagadnień, które mimo wszystko, mają niewielki wpływ na codzienne życie. Jeśli więc liczycie, że po przeczytaniu tego tytułu odczujecie chęć praktykowania jogi to… niekoniecznie.


W moim odczuciu ten tytuł to dobra propozycja dla nauczycieli jogi. Dla osób, które promują jogę i chciałyby swoje zachęty wesprzeć naukowymi argumentami. Jednak dla czytelników, którzy szukają pozytywnego poradnika, ten tytuł może się okazać sporym rozczarowaniem.


Dominika Róg-Górecka

3 komentarze:

  1. Ćwiczę jogę, więc chętnie zapoznam się z tym tytułem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto się zainteresować. Nie czytałam jeszcze takich ksiązek

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates