wtorek, 7 maja 2024

Japonia. #Travel&Style

#WspółpracaRecenzenckaMiała być Japonia! Powoli szykowałam się do wycieczki życia, zaczęłam nieśmiało przymierzać się do planowania trasy, a tu nagle niespodzianka! Wyprawa została przełożona, ale nie odwołana. Może nawet lepiej? Będę miała więcej czasu, a z publikacjami takimi jak ta, z pewnością uda mi się dopiąć wszystko na ostatni guzik!


„Japonia. #Travel&Style” to przewodnik wydany nakładem wydawnictwa Bezdroża. Książka już na pierwszy rzut oka robi wrażenie jakością wydania oraz mnogością fotografii. Bo tych drugich jest naprawdę co niemiara! Świetnie obrazują opisywane miejsca i zagadnienia, dzięki czemu łatwiej wczuć się w klimat, a nawet ustalić, czy zwiedzanie danej lokalizacji nas w ogóle interesuje.


Publikacja ta to świetny przewodnik dla takich laików jak ja. Bo jest w nim pokrótce wszystko: historia kraju, opis przyrody, kultury, dokładne omówienie co gdzie zwiedzić, ale też poręczne podsumowania tematów najważniejszych dla turystów (np. gdzie znajdują się ambasady). Dzięki temu z tego tytułu można korzystać na różne sposoby: jeśli interesuje nas ogólne poznanie kraju – można skupić się na częściach opisujących bardziej uniwersalne zagadnienia np. kulturę. Będzie to też niezastąpione wsparcie, gdy chcemy zaplanować konkretną trasę zwiedzania. W książce znajdziemy rozdziały poświęcone poszczególnym częścią kraju, a w nich dokładne opisy co i gdzie można znaleźć (wraz z adresami). Na obecnym etapie te fragmenty wydały mi się zbyt techniczne, ale z pewnością wrócę do nich później.


Można też do książki podejść zupełnie inaczej. Przewodnik wyróżnił kilka sposobów zwiedzania np. aktywny, związany z kulturą itp. i oznaczył odpowiednie strony określonymi kolorami. Jeśli więc interesuje nas konkretny typ wypoczynku, łatwiej będzie nam znaleźć właściwe strony książki.


Dużym plusem jest też zamieszczenie w przewodniku praktycznych porad. Dowiemy się z niego co gdzie kupić, na czym można oszczędzić, a co jest warte swojej ceny. Poznamy też najbardziej podstawowe zwyczaje panujące w japońskim domu (tak, też trzeba zdjąć buty), żeby uniknąć krępujących sytuacji, gdy już zostaniemy zaproszeni.


Moim zdaniem ta publikacja jest dosłownie idealna dla turysty. Owszem, wiele kwestii omawia pobieżnie, ale po przewodniku nikt nie spodziewa się raczej dokładnej analizy historii. Niektóre kwestie są jedynie zarysowane i jest to w pełni na miejscu, jeśli chodzi o publikacje, którą będzie się nosić przy sobie w trakcie zwiedzania.


W zasadzie jedyne, co mi się nie podoba to… okładka. Wcześniejsze wydania miały zdecydowanie bardziej pasujące grafiki, chociaż trzeba przyznać, że ta zdecydowanie się wyróżnia na tle innych przewodników.


Nie ważne, czy planujecie wycieczkę do Japonii, czy po prostu chcecie poczytać o tym kraju, ta książka jest zdecydowanie warta uwagi!


Dominika Róg-Górecka

2 komentarze:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates