czwartek, 3 sierpnia 2017

Jasna sprawa


Kilka miesięcy temu, dzięki jednemu z książkowych blogów, miałam okazję wziąć udział w book tourze, którego bohaterką była książka Małgorzaty J.Kursy zatytułowana Miłość i aspiryna (recenzję znajdziecie => tutaj). Wybrałam się wtedy w podróż do małego, polskiego miasteczka, gdzie do swojego świata zaprosili mnie Marta i Michał. Pozwolili mi oni obserwować uczucie, które zaczęło się między nimi rodzić, poznali mnie ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Wróciłam z tej podróży oczarowana, ale też z wielkim żalem, że wyprawa tak szybko dobiegła końca.

Tytuł: Jasna sprawa
Autor: Małgorzata J. Kursa
Wydawnictwo: Lucky

Dlatego, kiedy niedawno w zapowiedziach literackich zobaczyłam, że już niebawem na rynku księgarskim ukaże się kolejna część historii tych wspaniałych ludzi, wiedziałam, że zrobię wszystko, aby ponownie wybrać się do nich. Na szczęście nie musiałam :):) i dzięki uprzejmości wydawnictwa Lucky dostałam egzemplarz recenzencki. Po raz kolejny z wielką radością wyruszyłam z wizytą do Marty i Michała.

W tej części są oni już szczęśliwym małżeństwem, a clou tej powieści skupia się na ich przyjaciołach, Weronice i Radku. Ta porządnie pokiereszowana przez los para zbliża się do siebie coraz bardziej. Ale ponieważ dzieli ich wszystko: temperament, pozycja społeczna, doświadczenia życiowe, a zaczyna łączyć tylko (?) miłość, wcale nie jest takie pewne czy wszystko skończy się happy endem, a oni będą żyli długo i szczęśliwie. A kiedy ma się jeszcze obok siebie takich swatów, jak bliźniaki Be-Be, naprawdę wszystko jest możliwe.

Tak wiem, teraz spojrzycie na mnie z przekąsem i spytacie: no i co tu takiego niezwykłego, że tak się nad tym zachwycasz i nam też każesz? Miłość dwojga doświadczonych przez los ludzi? Przecież to już było i jeszcze nie raz będzie. Dlaczego mamy to przeczytać?

Właśnie dlaczego? Przede wszystkim dlatego, żeby poznać Martę. Taką osobę znać po prostu trzeba, nawet jeżeli zapoznamy się z nią tylko i wyłącznie na kartach książki. Ta mała wzrostem, a wielka sercem osóbka, jest po prostu niesamowita. Okiełznać ją potrafi tylko mąż. A ona dla tych, których kocha, gotowa jest zrobić dosłownie wszystko. Nawet poświęcić przyjaźń.

Także rodzina i przyjaciele, którzy otaczają Martę i Michała, to wspaniali i nietuzinkowi ludzie. Ale czemu się tu dziwić? Kiedy ma się obok taką Martę, trzeba jej dorównać. Jasna sprawa to lektura w sam raz na wakacyjne wojaże. Wygodnie ułożeni w upalnym słońcu i zatopieni w lekturze raz po raz będziecie musieli wybuchnąć gromkim śmiechem. Wyżej wspomniane bliźniaki Be-Be już Wam to zagwarantują. Ale nie tylko one. Bo tam, gdzie pojawia się Marta, zawsze jest wesoło. A już konsekwencje babskiego Dnia Kobiet po prostu rozłożyły mnie na łopatki.

A kiedy już odetchniecie po wybuchu śmiechu, będziecie musieli otrzeć łezkę wzruszenia i zadumać się nad tym naszym życiem. Bo muszę Wam się przyznać, że dawno nie czytałam tak mądrej, spokojnej, prawdziwej książki, która pokazuje życie takim, jakie ono naprawdę jest, z jego wszystkimi blaskami i cieniami, ale jednocześnie tak bardzo podnosi na duchu i pozwala wierzyć, że jest ono piękne. Bo, kiedy mamy rodzinę i przyjaciół, to mamy wszystko...

Nie liczcie jednak na spektakularne zwroty akcji, nie ma ich tu. I w ogóle nie są tu potrzebne. Marta i jej bliscy wystarczą za wszystko:):)

Naprawdę gorąco Was zachęcam po sięgnięcie po Jasną sprawę, jak i po pierwszą jej część Miłość i aspirynę. Bo są one jak ciepły, letni powiew optymizmu, który przyda się nam wszystkim. A ponieważ w połowie książki pojawiają się całkiem nowi bohaterowie i nowe, niedokończone historie, pozwala mi to wierzyć, że już niedługo będę mogła znowu wybrać się podróż do Marty.

Wspaniałej podróży Wam życzę i mam nadzieję, że wrócicie równie zachwyceni, jak ja.
1 komentarz:

  1. Strasznie lubię takie książki - niby nic nowego, niby nic się nie dzieje, a jednak wciąga bezgranicznie i pozostawia na bardzo długo ślad ;)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates