sobota, 12 października 2019

Tim Cook – człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Steve Jobs to jedna najbardziej kontrowersyjnych postaci świata biznesu. Wizjoner, geniusz, tyran, a może wariat? Założycie Apple, po którego śmierci spodziewano się rychłego końca firmy. A jednak... tak się nie stało. Kierownictwo nad firmą przejął Tim Cook, człowiek solidny, kompetentny i... nudny. Nikt o nim nie mówi, jego przemowy nie ekscytują, a jednak to właśnie on osiągnął największe i najbardziej spektakularne wyniki finansowe. Może warto się przyjrzeć mu bliżej?


Autor: Leander Kahney
Wydawnictwo: SQN

„Tim Cook – człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom” to biografia obecnego dyrektora generalnego Apple napisana przez Leandera Kahneya (autora, który łącznie ma na swoim koncie trzy książki o kluczowych dla ww. firmy osobach: Jonym Ive, Stevie Jobsie i najnowszą, Timie Cooku). Można więc stwierdzić, że zna się na temacie i ma szeroki kontekst. Czy dał temu wyraz w najnowszej książce?

Autor zaczyna opowieść od nieuchronnego porównywania Tima do Steve. Różnica, jaką nam prezentuje, jest przeogromna! Powtarza najpopularniejsze opinie i co tu ukrywać, ma rację. Założyciel Apple był charyzmatyczny, ekscentryczny i porywający. W przeciwieństwie do niego Tim jest... nudziarzem. To założenie odzwierciedla się w snutej przez niego opowieści. O ile historie o Jobsie wiele razy zahaczają o kontrowersje i budzą silne emocje, to życiorysu bieżącego dyrektora jest dość... spokojny. Autor wielokrotnie podkreśla, że Tim nie dopuszcza prasy do swojego życia prywatnego (w kilku kwestiach zrobił wyjątki), co ostatecznie owocuje biografią skupioną wokół kwestii zawodowych.

Jeśli interesuje was kariera Cooka, jego model zarządzania firmą i zasobami ludzkimi, podejście do wartości korporacji to z pewnością znajdziecie wiele cennych informacji. Tak samo, jeśli chodzi o sam rozwój branży informatycznej. Autor opowiada wiele detali o każdej z firm, w których pracował Cook, przytacza liczby, kalkuluje procenty wzrostu, czy strat. Wszystko to robi z wręcz encyklopedyczną dokładnością, ale też w szerokim kontekście.

Sposób napisania książki przypomina raczej notkę biograficzną, autor stara się przytaczać dane i pomijać drażliwe tematy. Z tego względu osoby, które liczą na pełne emocji relacje mogą, odczuwać znużenie podczas czytania tej książki. Jeśli jednak interesuje was świat programowania, funkcjonowanie gigantów z Doliny Krzemowej, z pewnością będziemy zadowoleni. Nie czytałam tej książki z zapartym tchem, ale regularnie po kilkadziesiąt stron, za każdym razem dowiadując się kolejnych fascynujących faktów. Jak dla mnie, świetny tytuł, chociaż napisany zupełnie inaczej, niż biografie, które czytałam do tej pory. Spodobał mi się jednak chłodny, rzeczowy ton i będę chciała sięgnąć po pozostałe publikacje autora.0 komentarze:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates