środa, 30 sierpnia 2023

Siódmego Kociego Żywota – Beata Dębska, Eugeniusz Dębski


Umrzeć? Tego nie robi się kotu! A jednak! I w przeciwieństwie do wiesza Szymborskiej, tutaj umieranie było z lekka pospieszone przez nieznanego sprawcę. Kogo? W tym pomóc może tylko świadek naoczny, jednak jak zapisać zeznania w języku kotów?


W centrum wydarzeń stoi Sheila, niezwykły kot, który jest świadkiem morderstwa Jovana. To ona jedyna widzi zabójcę i choć nie może dotrzeć do motywu zbrodni, jest zdeterminowana, by pomścić swojego opiekuna. Jednak jest pewien haczyk: Sheila jest kotem...

Beata i Eugeniusz Dębscy, znani z wcześniejszego cyklu o detektywie Tomaszu Winklerze, zabierają czytelników w nową przygodę, komedię kryminalną. Narracja prezentowana jest z dwóch perspektyw – policjantki i niezwykłego kota, który... wspiera ją w rozwikłaniu śledztwa. Ten niecodzienny pomysł pomaga stworzyć interesującą strukturę narracyjną, która utrzymuje czytelnika w napięciu do samego końca.

Dużą zaletą „Siódmego Kociego Żywota” jest humor, który przewija się przez całą książkę. Wprawdzie czasami bywa on lekko czerstwy, to mimo to bawiłam się przednio i nie raz zaśmiałam. Narracja z kociej perspektywy dostarcza wielu zabawnych momentów, które sprawiają, że czytelnik nie ma chwili na nudę, ale... tylko jeśli chodzi o fragmenty z perspektywy Sheili.


Bo niestety... nie ma ich aż tak dużo. Jak na powieść, w której kot pojawia się w tytule... wyraźnie mi go (a w zasadzie „jej”) brakowało. Bo części poświęcone policjantce, chociaż ten napisane z humorem, bywają... nużące. Gdyby nie kocia (wręcz boska) interwencja, ta historia by się pewnie nie wyjaśniła. A to błądzenie policji nie jest już niestety takie fascynujące.

Zakończenie jest charakterystyczne dla komedii kryminalnych, gdzie zbiegi okoliczności (oraz wspominany kot), a nie przenikliwość organów ścigania, odgrywają kluczową rolę w rozwiązaniu zagadki. Mimo że mogą się wydawać nieco naciągane, to jednak utrzymują czytelnika w napięciu do ostatniej strony. W miarę jednak jak analizujemy wydarzenia bardziej racjonalnie, pewne elementy historii mogą się wydawać „grubymi nićmi szyte”.

Podsumowując, „Siódmy Koci Żywot” Beaty i Eugeniusza Dębskich to zabawna komedia kryminalna, która, choć momentami może razić prostym humorem, dostarcza czytelnikom rozrywki i niezapomnianych chwil. Wchodząc w świat Sheili i jej nietypowego śledztwa, czytelnik odkrywa świata, gdzie kryminał i komedia idą ramię w ramię, tworząc niebanalny miks literacki.

10 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze książek z tego gatunku. Może mi się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej książce, ale teraz po Twojej recenzji naprawdę mam ochotę ją przeczytać. Lubię mieszankę kryminału i komedii. Dzięki za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Humor w książkach zawsze na plus. Kot detektyw to coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że książka znajdzie swoich fanów

  OdpowiedzUsuń
 5. Humor w książce dodaje uroku, ale szkoda, że kocia perspektywa nie była bardziej wyeksponowana. Mimo pewnych wad, to ciekawa pozycja do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się być nietypową i zabawną kryminalną opowieścią z kocią detektywistyczną nutą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem bardzo ciekawa narracji z kociej perspektywy jak i samej fabuły. Dzięki za recenzję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Powinna mi się spodobać. Ciekawie się zapowiada

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze nie słyszałam o tej książce. Myślę że bym mogła przeczytać

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates