środa, 26 czerwca 2024

Mszczuj – Katarzyna Berenika Miszczuk

#WspółpracaRecenzencka #WydawnictwoMiętaMało Wam przygód niepokornej Jarogniewy? Ja wciąż czułam niedosyt, dlatego sięgnęłam po kolejny tom, tym razem „Mszczuja”.


W ramach kontrastu do obecnej pogody akcja tego tytułu rozgrywa się zimą. Dookoła trzaska ziąb, a Bielany nawiedza nie kto inny, jak Dziadek Mróz. A w zasadzie Dziad, bo nie ma nic wspólnego z dobrotliwym staruszkiem. Co więcej, Mróz szuka… żony, a jego metody budzą opór Jagi. Czy uda się jej ocalić mieszkańców Bielan?


W recenzji drugiego tomu (powieści o tytule „Gniewa”) wspomniałam, że Baba Jaga jest zdecydowanie bardziej charakterną bohaterką, niż Gosława (której poświęcono pierwsze trzy tomy serii „Kwiat paproci”). I ta cecha utrzymuje się w tej części, a nawet zyskuje na sile. Kobieta ma coraz więcej do powiedzenia we wsi, coraz liczniejsze grono przyjaciół, ale też wrogów.


Nieszablonowo rozwija się też znajomość z tytułowym „Mszczujem”. W zasadzie nic nie szło tak, jakbym sobie tego życzyła. Ta opowieść nie jest przesłodzona i naiwna. W przeciwieństwie do losów Gosławy, życie miłosne Jagi jest skomplikowane. Chociaż dużo dzieje się na jej własne życzenie, to jednak poczynania szeptuchy budzą w czytelniku emocje, a nie raz sprzeciw.W opowieści dalej sporo się dzieje. Fabuła rozwija się dynamicznie, a liczne zwroty akcji nie dają chwili na nudę. Wszystko to z kolei rozgrywa się w ramach ciekawego świata, w którym słowiańskie bóstwa i potwory są równie realne, co niebezpieczne. Muszę przyznać, że ten magiczny klimat ciągle mi się nie nudzi!


„Mszczuj” to tom, który zachowuje charakter wcześniejszych części. Jest dynamicznie, zabawnie, ale też momentami mrocznie. Bohaterzy co krok zaskakiwali mnie swoim zachowaniem oraz ciętymi ripostami. W tym tomie Jaga jest odrobinę bardziej dojrzała, jednak to nie powstrzymuje jej przed robieniem błędów w życiu osobistym.


Dużym plusem jest też to, że każda część jej przygód stanowi odrębną całość. Mam nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie! Chętnie dowiem się, jak dalej potoczyły się jej losy!


Dominika Róg-Górecka

1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates