sobota, 26 czerwca 2021

Dama z blizną – Izabela Szylko


Czy damie wypada nosić w sercu zadrę, a w głowie myśl o zemście? Wypada. Co więcej, jest jej z tym bardzo do twarzy, prawie tak samo jak z… blizną.


Tytuł: Dama z blizną
Autor: Izabela Szylko
Wydawnictwo: Studio ORety


Aldona jest szczęśliwą mężatką i spełnioną zawodowo notariuszką. Jej mąż właśnie startuje do wyborów prezydenckich, jednak to nie one najbardziej namieszają w ich życiu. Kobieta zostaje porwana przez psychopatę. Szybko okazuje się, że to wydarzenie zapoczątkuje zapierającą dech w piersiach, pełną zwrotów akcji, opowieść. 


„Dama z blizną” to powieść, która zaczyna się od porwania, ale na nim nie kończy. Zaraz potem pojawia się morderstwo i tajemnice z przeszłości, a w tle wielka polityka! Aż ciężko powiedzieć cokolwiek o fabule (już sam opis z okładki za dużo zdradza, nie czytajcie go!), by nie zepsuć zabawy. Praktycznie każdy element opowieści to kolejny, zaskakujący zwrot akcji! Pierwsze duże zawirowanie pojawia się już po kilkudziesięciu stronach i… moim zdaniem jest najlepsze. Bo historia porwania rozgrywa się tak, jak we wszystkich innych książkach. Aż tu nagle dzieje się coś, czego się nie spodziewałam i co popycha fabułę w zupełnie innym kierunku!Na początku warto początku warto podkreślić, że chociaż teoretycznie jest to kryminał, to moim zdaniem w duże mierze również thriller. Nie ma tutaj typowego śledztwa i rozwiązania na końcu. Książka zaskakuje praktycznie na każdym kroku, a oryginalne rozwiązania fabularne nie raz przełamują schematy utarte przez inne powieści z gatunku.


Jeśli miałabym wskazać jeden, największym plus tej historii to jest nim trzecioosobowa narracja, która pozwala się czytelnikowi łudzić, że jest wszechobecnym obserwatorem. W praktyce nie raz jest zaskakiwany przez decyzje bohaterów, nie zawsze podąża za nimi krok w krok, a w zasadzie… nie może im ufać. Niewiele książek jest pisanych w ten sposób, co dodatkowo sprawia, że powieść ta jest naprawdę godna uwagi!


Najciekawszym wątkiem tej historii jest polityka, niestety, nie znajdziemy w niej wielu konkretów. Chociaż autorka wpuszcza nas za kulisy kampanii, tylko jeden pogląd będzie przedmiotem debaty. Mimo tego, że obserwujemy dużo, miałam wrażenie, że był to jedynie wierzchołek góry lodowej tego zagadnienia.Po tylu słowach zachwytu czas na moment zastanawiania. Czy powieść faktycznie zakończyła się tak zaskakująco, jak wspominają o tym inni recenzenci? I tak i nie. Rzeczywiście dość długo historia wodziła mnie za nos, jednak do czasu. Mniej więcej w 2/3 spodziewałam się tego, jak będzie wyglądał finał. Dlatego samo zakończenie nie zrobiło na mnie piorunującego wrażenia. Było dobre, ale zaprezentowane w typowy sposób.


„Dama z blizną” to jednak z ciekawszych książek, które ostatnio czytałam. Bardzo dobry thriller i ciekawie zaprezentowana polityka. A czy Tobie uda się rozwiązać intrygę? Sprawdź!


Dominika Róg-Górecka

Numer akredytacji: 08/05/2020

9 komentarzy:

 1. Zapowiada się na ciekawą lekturę. Z chęcią zamówię i przeczytam w czasie wolnym!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka już czeka na mojej półce, dlatego bardzo się cieszę z tak pozytywnej recenzji :D Od siebie polecam ostatnio przeczytane "Blizny przeszłości". Świetny thriller, od którego nie można się oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sobie rezerwuję czas!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates