Masz się łasić – Katarzyna Bednarczykówna
#WspółpracaRecenzencka #WydawnictwoCzarne
Spędzamy w pracy sporo czasu, niejednokrotnie więcej niż regulaminowe osiem godzin, a jednak bardzo często nie czujemy się tam dobrze. Zgadzamy się na mniejsze i większe uszczypliwości, aż w końcu nie jesteśmy w stanie wytrzymać tam ani chwili dłużej. Czy mobbing wpisany jest w naszą naturę?
„Masz się łasić. Mobbing w Polsce” to reportaż napisany przez Katarzynę Bednarczykównę, który ujrzał światło dzienne nakładem wydawnictwa Czarnego. Poszczególne rozdziały to relacje osób zatrudnionych w określonych miejscach. W książce dominuje układ tematyczny, po kolei poznajemy poszczególnych pracodawców, od zatrudnienia w gminie, po pracę w call center czy redakcji Magazynu.
Jest to dość typowy sposób zaprezentowania treści, który ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Do plusów należy bardzo dokładne, emocjonalne zaprezentowanie sprawy. Poznajemy perspektywę pracownika, który sam opisuje swoją sytuację. Nie raz byłam poruszona, przerażona i przejęta. Z drugiej jednak strony, siłą rzeczy, dostajemy tylko jakiś mały wycinek rynku pracy, tylko kilka branży, kilku pracodawców. Pewnie każdy czytelnik będzie starał się odnaleźć w publikacji swoje doświadczenia i zazwyczaj się zawiedzie.
Autorka zamieściła w swojej książce też sporo ogólnych informacji, odnosi się do statystyk, czy badań, ale to właśnie indywidualne relacje dominują w książce. Kolejnym ciekawym elementem są wywiady. Autorka rozmawia z osobami walczącymi z mobbingiem, np. prawnikiem, czy psychologiem. I to są bardzo ciekawe fragmenty, które pomagają nam na chwilę wyjść z indywidualnej perspektywy i spojrzeć na całą sytuację z innych punktów widzenia.
Jednak głos otrzymali nie tylko pracownicy. Autorka rozmawiała również z pracodawcami, czy osobami oskarżonymi o mobbing. Co do zasady odpowiadają to, czego można się spodziewać – wszystkiego zaprzeczają. Ale robią to w różny sposób i naprawdę warto poznać ich perspektywę.
W książce poruszono też inny ciekawy wątek. Czy Polacy mają skłonność do mobbingu? Jeśli tak, z czego to wynika? W jednym z rozdziałów pojawia się bardzo ciekawa hipoteza. Wydaje mi się, że można było poświęcić temu tematowi więcej uwagi, rozważyć też inne możliwości, ale nawet w tym zakresie jest to kwestia warta uwagi.
„Masz się łasić” to interesująca publikacja, w której pada wiele ważkich pytań. Może dałoby się podejść do tematu trochę szerzej, ale nie zmienia to faktu, że książka analizuje istotny problem.
Dominika Róg-Górecka
Zaciekawiona jestem. Chętnie sięgnę po tą książkę.
OdpowiedzUsuńCiekawa propozycja. Podjęte tematy w książce są warte uwagi.
OdpowiedzUsuń