wtorek, 14 maja 2019

Zdrowe przetwory – Jolanta Naklicka-Kleser


Uwielbiam wiosnę, porę roku, gdy natura budzi się do życia, a stragany powoli zapełniają warzywami i owocami. Już niedługo czeka nas prawdziwy wysyp nowalijek, ale gdy tylko zaspokoimy pierwszy apetyt, wtarto pomyśleć o przetworach.


Tytuł: Zdrowe przetwory
Autor: Jolanta Naklicka-Kleser
Wydawnictwo: Zwierciadło

Lubię robić przetwory, ale... niekoniecznie umiem. Może właśnie dlatego mój zapał szybko kończy się na kilku owocach i ogórkach. W tym sezonie mam nadzieję, że będzie inaczej. Czemu? Bo weszłam w posiadanie prawdziwej skarbnicy wiedzy, czyli książki „Zdrowe przetwory” Jolanty Naklickiej-Kleser. I są to dobre słowa wstępu, bo zanim autorka przechodzi do przepisów, serwuje nam garść informacji o tym, jak prawidłowo przygotować zapasy na zimę. Przede wszystkim dowiemy się, co zrobić, by nasze starania nie poszły na marne, a przetwory nie zepsuły się przed czasem.

Ale przejdźmy już do gotowania, to znaczy, do przepisów. Receptury podzielone zostały w pierwszej kolejności według sposoby przygotowania, a w następnej zgodnie z motywem przewodnim. Zabrakło za to zwykłego indeksu z wypisaniem głównych składników. Jeśli więc masz np. nadmiar marchewek i zastanawiasz się, co z nimi zrobić, musisz przeczytać dokładnie cały spis treści.

Same przepisy zostały zaprezentowane w książce w klasyczny sposób. Na górze mamy nazwę dania, następnie kilka słów wstępu, potem składniki, pojemność przetworu i recepturę. Jasno, prosto i czytelnie. Fajnym dodatkiem jest ujęcie listy składników w ramkę. Dzięki temu wyróżniają się na stronie, co przyspiesza ich odszukiwanie, a co za tym idzie, gotowanie. Ciekawym dodatkiem jest zamieszczona na samym dole uwaga dietetyka. Jest tam sporo wartościowych informacji zarówno o walorach zdrowotnych, jak i wpływie danego przetworu na naszą wagę.

Książka ma też mocną stronę estetyczną. To już pewien standard jeśli chodzi o pozycje kulinarne i ta w niczym nie ustępuje swojemu gatunkowi. Zdjęcia są naprawdę ładne i zachęcają do wypróbowania przepisu. Co więcej, dobrze wizualizują przepis, co już nie zawsze jest pewnikiem.

Zdrowe przetwory” to zbiór wielu pomysłowych i oryginalnych przepisów. Zawiera receptury zarówno polskie, jak i te z innych krajów. To świetny sposób by na następną zimę zawekować co innego. Z pewnością przełamie to rutynę i wzbogaci jadłospis o nowe smaki. Jeśli lubisz książki z przepisami, koniecznie zaopatrz się w ten tytuł.

Za książkę dziękuję księgarni Selkar.pl.


Selkar_logo_tagline

5 komentarzy:

  1. Bardzo interesująca. Na pewno kupię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka, na której nauczyłam się przetworów „na nowo”. Mnóstwo ciekawych inspiracji, który wypełniły moją spiżarkę w tym roku. Ze względu na mnogość przepisów – jest z czego czerpać.

    Faktycznie książka mogłaby mieć czytelniejszy spis produktów, aby można było łatwiej gospodarować nadmiarową żywnością, nie mniej co do samych przepisów – bajka :-).

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates