środa, 12 lutego 2020

Najdroższy banan świata – Ewa Nowak


W dzisiejszą podróż chciałabym zabrać Wasze pociechy. Zapewniam, że i Wy podczas tej wycieczki nudzić się nie będziecie, ale dzieciaki od lat dziewięciu i wzwyż przeżyją niesamowitą przygodę. Udamy się do Warszawy, gdzie czeka już na nas pewien zespół tajnych szpiegów operacyjnych.


Tytuł: Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera
Cykl: Akademia Szpiegów
Autor: Ewa Nowak
Wydawnictwo: Czarna Owca

Ten zespół szpiegów to Mieszko, kryptonim Anakin, jego współpracowniczka Marcelina alias Omega i dowódca tata Czternasty. Do naszych bohaterów trafimy kilka dni przed premierą kolejnej części niezwykle popularnej gry komputerowej, którą ktoś wykradnie z komputera jej programistki. Nasi bohaterowie będą musieli odnaleźć złodzieja. Czy im się to uda i w jaki sposób to zrobią, to już Wasze dzieci po powrocie z tej podróży opowiedzą Wam same.  Zrobią to na pewno z prawdziwą przyjemnością, bo mam nadzieję, że spędzą tam przesympatycznie czas.


Jak na pewno zauważyliście, bardzo rzadko recenzuję książki dla dzieci. Do tej lektury zachęciło mnie nazwisko autorki. Twórczość pani Ewy znam nie od dziś, jej książki dla starszej młodzieży czytałam już jako dorosła, ale przypominały mi one moje dzieciństwo i tytuły między innymi pani Musierowicz, na których dorastałam. Miałam więc ochotę sprawdzić co autorka, ma do zaproponowania młodszemu czytelnikowi i nie zawiodłam się. Czytałam t ę książeczkę z wielką przyjemnością i uśmiechem na twarzy.

Jej akcja dzieje się niby w czasach współczesnych, ale technologia jest tu o wiele bardziej rozwinięta niż dziś, co na pewno spodoba się młodemu czytelnikowi. Mikrofon kierunkowy ( cokolwiek by to nie znaczyło:)), noktowizor, koparka z silnikiem elektrycznym, laserowy mikroskop, kościotrup z wnętrznościami czy symulator lotów międzyplanetarnych to codzienne zabawki bohaterów tej książki. Oj, czegóż tam nie ma! Nie martwcie się jednak poczciwe kucyki Pony, też się znajdą.

 Wielkie brawa dla autorki za podkreślenie relacji chłopiec- dziewczynka, gdzie obydwoje są pełnoprawnymi partnerami i współpracują ze sobą zgodnie i bez przeszkód. Mieszko twierdzi nawet, że kobiety są fantastycznymi agentami i nie ma żadnego problemu, by na korytarzu pełnym szkolnych kolegów, bawić się z Marceliną "dziewczyńskimi" zabawkami. Najważniejsze jest przecież skuteczne wykonanie zadania, a jak już przecież wiemy, kobiety są fantastycznymi agentami:)

Książka jest ciekawie zilustrowana, wyraźnymi, czarno- białymi rysunkami, dzięki którym dziecko naprawdę poczuje się, jakby znajdowało się w środku tej ciekawej akcji. Dodatkowo na pierwszych kartkach, jeszcze przed stroną tytułową widnieją rysunki wszystkich najważniejszych postaci, także młody czytelnik już na wstępie, wie, z kim będzie miał okazję przeżyć tak niesamowitą przygodę.

Najdroższy banan świata.... to część druga cyklu Akademia Szpiegów. Część pierwsza to Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska, a pod koniec lutego w księgarniach pojawi się Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej, w którym to tomie nasi bohaterowie będą musieli odkryć, kto stoi za nieudanymi transferami i kontuzjami zawodników w pewnym klubie piłkarskim. Jestem święcie przekonana, że Wasze dzieci po powrocie z tej podróży upomną się o kolejne tomy przygód nieustraszonych agentów.

Serdecznie zachęcam Was do podsunięcia im tej książki, bo mam nadzieję, że wzbudzi w nich ona pragnienie kolejnych, pasjonujących literackich destynacji.

A już niebawem powrócimy na odwiedzane już przez nas dwa razy Lipowe Wzgórze, by tym razem poznać bliżej Klarę Horczyńską. Do następnego!

Dorota Skrzypczak.1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates