poniedziałek, 9 listopada 2020

Dlaczego rodzice cię tak wkurzają i co z tym zrobić – Dean Burnett
Opieka nad niemowlakiem nie jest łatwa, ale weź tu dogadaj się z nastolatkiem! Kilka lat dorastania i zaczynasz tęsknić za pociesznie gaworzącym maluszkiem. Twoje dziecko nie dość, że nie jest słodkie, to jeszcze pyskuje! A może wręcz odwrotnie? To ty jesteś wiecznie ciemiężony przez nadopiekuńczych rodziców? Za nic nie rozumiesz, czemu czepiają się drobiazgów i nie dają Ci normalnie żyć? Obojętnie po której stronie barykady stroisz, ten tytuł jest dla Ciebie!

 

Tytuł: Dlaczego rodzice cię tak wkurzają i co z tym zrobić

Autor: Dean Burnett

Wydawnictwo: Insignis

 

„Dlaczego rodzice cię tak wkurzają i co z tym zrobić” to książka napisana przez doktora od mózgów, przynajmniej tak się przedstawia czytelnikom. Z założenia dedykowana jest młodzieży, ale moim zdaniem i dorośli znajdą w niej wiele wartości.

 

Co ją wyróżnia? Przede wszystkim bezpośrednia narracja, która wprost odwołuje się do czytelnika, jego doświadczeń i potencjalnych myśli. Dosłownie jest z nim na „TY”! Lekka forma i zabawne słownictwo bardzo przypadły mi do gustu. Nie jest to bardzo nowatorskie podejście, do tej pory spotkałam się z nim w książkach popularnonaukowych o fizyczne i astrofizyce, jednak w tym wydaniu również świetnie się sprawdza.

 

Jaki jest cel tej publikacji? Przede wszystkim pokazanie nastolatkom, że ich uczucia i emocje są naturalnym etapem dorastania, ale też i rodzice mają swoje racje. W zakresie tego pierwszego elementu autor odwołuje, w dość skrótowy sposób, to tego, jak działa i rozwija się mózg młodego człowieka. Myślę, że to naprawdę ważny temat, by uświadomić sobie, że pewne reakcje wynikają nie z sytuacji, a z nas samych, że czasem warto ochłonąć, zanim powie się za dużo. Jednak takie gadanie byłoby pozbawione dodatkowych wartości, gdyby nie ten aspekt naukowy. Teraz nie tylko wiemy „co”, ale też „dlaczego”. Jeśli zaś chodzi o dorosłych, to również i tutaj autor podkreśla różnice w działaniu mózgów, które dalej implikują odmienne postrzeganie pewnych wartości (np. czystej podłogi kontra nie chce mi się podnosić ręcznika). Autor w tym słynnym, międzypokoleniowym sporze staje gdzieś pośrodku. Jego argumenty brzmią i dosadnie i logicznie, mnie przekonały. Ciężko jest jednak powiedzieć, czy przemówią do nastolatka.

 

Równie ciekawie prezentuje się strona wizualna treści. Autor dba nie tylko o to, by książka przekazywała się dobrze, ona też bawi tym, jak wygląda, zarówno dzięki grafice, jak i licznym dopiskom. Być może taka forma utrzyma uwagę młodego czytelnika na dłużej.

 

Czemu wspominałam, że tytuł może być też pomocny rodzicom? Otóż właśnie dlatego, że dedykowany jest nastolatkom, prezentuje ich punt widzenia, akcentuje kluczowe dla nich problemy i precyzuje oczekiwania. Jednym zdaniem porusza aspekty, które częściej da się usłyszeć krzykiem, niż podczas normalnej rozmowy. W tym wydaniu będą o niebo łatwiejsze w przyswojeniu, ale mogą się też stać przyczynkiem do dyskusji. A przecież zawsze warto rozmawiać? Nawet jeśli niekoniecznie jest to proste.


Dominika Róg-Górecka
Numer akredytacji: 08/05/2020

3 komentarze:

  1. Jako psycholog i czytelnik, chętnie przeczytam. ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam bardzo podobne zdanie! Książka jest lekka, ale merytoryczna, przez co młodsi mogą sporo z niej wynieść. Forma natomiast pozwala rodzicom odkryć co siedzi w głowie ich dziecka i reagować z większą korzyścią zarówno dla pociechy, jak i potem do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobra książka! Również uważam, że dorośli wyniosą z niej bardzo wiele, o ile nawet nie więcej niż młodzi ludzie ;) I jest bardzo przystępnie napisana, co umila czas z lekturą :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates