piątek, 13 listopada 2020

Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu


Problemem nie jest to, że kobiety się nie starają, nie próbują. Wręcz przeciwnie, nieustannie staramy się zrobić i osiągnąć wszystko, czego wymaga od nas otoczenie. Spróbujemy wszystkiego - każdego zdrowego koktajlu, ćwiczeń głębokiego oddychania, każdej uspokajającej kolorowanki czy bomby kąpielowej, każdego wyjazdu medytacyjnego lub wakacji, jakie uda nam się wcisnąć do napiętego harmonogramu - żeby sprostać wyzwaniom stawianym nam przez pracę, rodzinę i cały świat.


Tytuł: Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu

Autor: Dr Emily Nagoski, Amelia Nagoski

Wydawnictwo: Czarna Owca

 

Stres staje się coraz bardziej powszechny we współczesnym społeczeństwie. Autorka Emily Nagoski i jej siostra bliźniaczka Amelia wpadły na wspaniały pomysł, aby wspólnymi siłami napisać o tym, jak walczyć ze stresem, który z kolei prowadzi do wypalenia. Czy wiecie, dlaczego napisałam, że pomysł był wspaniały? Ponieważ mają dar sprawiania, że ​​jeden z wielu gatunków samopomocy nie doprowadzi do tego, że zaśniesz po przeczytaniu pierwszych kilkunastu stron, jak to było u mnie w przypadku czytania tym podobnych książek.

Jeśli to nie jest pierwsza książka o radzeniu sobie ze stresem, którą czytasz czy przeczytałaś w życiu, to niektóre informacje będą znajome. Poradnik jest kierowany wyłącznie do kobiet. Możemy się dowiedzieć, dlaczego kobiety przeżywają inaczej wypalenie, niż mężczyźni. Jednak moim zdaniem niektóre przykłady rodzenia sobie ze stresem, które serwują autorki, równie dobrze sprawdzą się w przypadku płci przeciwnej.

 

To jest książka dla każdej kobiety, która czuła się przytłoczona i wyczerpana wszystkim, co musiała zrobić, a mimo to martwiła się, że robi „wystarczająco dużo”. Czyli dla wszystkich znanych nam kobiet — z nami włącznie”.

 

Książka jest podzielona na trzy części: Co bierzesz ze sobą, Prawdziwy wróg oraz Dobre nawyki w walce z wypaleniem, w których możemy znaleźć informację, jak wygląda cykl stresu, otaczające nas czynniki stresogenne oraz jak wpływają one na kobiety. Porady są przedstawione również w praktyce, a także wplecione w przedstawione historie dwóch kobiet Julie i Sophie.


Zakończenie każdego rozdziału zawiera sekcję TL;DR (too long; didn't read), jest to podsumowanie najważniejszych pomysłów. W książce możemy znaleźć również odniesienia do znanej i lubianej kultury popularnej: Igrzyska Śmierci i Star Trek, dla rozładowania omawianych praktyk.


Większość z opisanych rad jest przedstawiona w zdrowym rozsądku, a także są sformułowane w sposób pomagający przyswoić pewne rzeczy i sytuacje z życia. Książka jest doskonałym źródłem informacji dla każdego, świadczy o tym bogata bibliografia umieszczona na samym końcu. Dzięki wiadomościom zawartym w poradniku czytelniczka może wnieść do życia więcej równowagi. Szczególnie rozdział dotyczący odpoczynku powinna znać każda z nas.


Autorki zaserwowały nam książkę opartą na pozytywności i idei, że każda z nas robi wszystko, co jest w naszej mocy. Jeśli towarzyszy Ci ciągły stres, a także cierpisz z powodu uczucia wypalenia, to nie jest wada, ale objawy większego problemu, który trzeba przezwyciężyć.


Jeśli ostatnio poczułaś się przytłoczona i jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego kobiety są w szczególności narażone na stres i wypalenie. Co więcej, dlaczego nauka często nie prowadzi badań, a także nie rozwiązuje problemów dotykających kobiety, koniecznie przeczytaj Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu.


Beata Wolniewicz-Róg

1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates