czwartek, 11 lutego 2021

Asystentka – S.K. TremayneWitaj w świecie domowego asystenta Electra, gdzie jednym kliknięciem palca będziesz zarządzać swoim domem, wydając jedynie polecenia. Możesz włączyć i wyłączyć światło lub odtwarzać uspokajającą muzykę, co więcej dowiesz się, jaka jest pogoda i co nowego dzieje się na świecie. Zazwyczaj asystenci są posłuszni i bardzo pomocni, jednak w tej historii okaże się inaczej...


Tytuł: Asystentka

Autor: S.K. Tremayne

Wydawnictwo: Czarna Owca


Młoda dziennikarka i freelancerka Jo rozstaje się ze swoim mężem. Niestety brak pieniędzy nie pozwala jej na zakup własnego mieszkania. Dlatego przyjmuje propozycję, jaką złożyła jej wieloletnia przyjaciółka i wprowadza się do niej. Kobieta nie posiada zbyt wiele oszczędności, gdyż ma słabo płatną pracę, wobec tego jest bardzo wdzięczna Tabithy. Razem ze swoją nową współlokatorką mieszka w bardzo luksusowym apartamencie w Londynie, w którym całą elektroniką steruje Electra - domowy asystent zarządzający domem. Ustawia temperaturę, steruje oświetleniem, nastawia budzik, przekazuje informacje ze świata, a także reaguje na pytania i podziękowania. Pewnego wieczoru, Electra odzywa się nieproszona, co niewątpliwie doprowadza do przerażenia Jo, gdyż słowa, jakie wybrzmiały z urządzenia, dotyczą jej bezpośredniej przeszłości. Kobieta zastanawia się, jak to możliwe, aby asystent znał jej najgorszy sekret z przeszłości. Jo nie jest pewna, czy to stało się naprawdę, czy ma pierwsze objawy schizofrenii. Jeśli to prawda, to skąd domowy asystent może wiedzieć o tej tajemnicy? Kto chce zniszczyć jej życie? Czy to ona sama ma problemy psychiczne? Tylko dwie osoby znają straszne wydarzenia z jej przeszłości. Kobieta próbuje wziąć się w garść, aby podjąć jakieś działania i odkryć prawdę. Jednak to, co dzieje się później wokół niej coraz bardziej przeraża.


Książka pt. Asystentka zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością fabuły. Wielka tajemnica, która wydarzyła się w przeszłości i która wraca z dużą siłą, za pośrednictwem udziału aktualnej technologii. Wciąga czytelnika i powoduje mnóstwo towarzyszących emocji, domysłów, a także zmyłek. Tak naprawdę czytając książkę, nie możesz się doczekać, co jeszcze powie elektroniczny asystent, co jeszcze zrobi oraz do jakich absurdów się posunie. Czytając, ma się wrażenie przerażenia i zafascynowania całą tą sytuacją.


Autor sprawił, że poznając historię głównej bohaterki, wręcz jej współczujemy tego, co aktualnie przeżywa. Jo martwi się o swoje zdrowie psychiczne, gdyż jej ojciec miał stwierdzoną schizofrenię i popada w paranoje. Jednak nie wyobrażam sobie znaleźć się w podobnej sytuacji co bohaterka, w której nie jest się pewnym, czy to tylko twoja wyobraźnia szwankuje, czy to ktoś inny bawi się twoim kosztem.


Ciężko jest stwierdzić, jakie uczucia czytelnik może odczuwać do reszty bohaterów, którzy są praktycznie zapatrzeni w siebie i swoje życie. Szczególnie współlokatorka Tabitha, która ciągle urywa się ze spotkań i swoim zachowaniem, wydaje się nie być prawdziwą przyjaciółką dla Jo. Wszystkie postacie stają się osobami podejrzanymi w tej zagmatwanej historii. Najbardziej ekscytujące było to, że Electra została przedstawiona jako kolejna postać w książce, co nadaje niesamowity charakter całej powieści.


Żyjemy w czasach, w których technologia przejmuje prawie każdy aspekt naszego życia. Z książki pt. Asystentka w dużej mierze dowiadujemy się, jakie mogą być tego przerażające konsekwencje. Niewątpliwie jest to świetny thriller psychologiczny, który zadziwia nas na każdym kroku, a zakończenie wręcz szokuje. Książkę zdecydowanie polecam i proponuję nastawić się na ogromne emocje, które trzymają nas w ryzach do ostatniej strony.


Beata Wolniewicz-Róg

5 komentarzy:

 1. Za jakiś czas ja również sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam thrillery psychologiczne, zwłaszcza dobre ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki potrafią dać do myślenia. Myślę, że najbliższym czasie sięgnę po ten tytuł. Uwielbiam tego typu historie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa tematyka. Jestem bardzo ciekawa, jak nowoczesna technologia rozwinie się w kolejnych latach

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ją na oku od dłuższego czasu! ;) Pewnie jak gdzieś w bibliotece się na nią natknę to ją wezmę ze sobą :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates