piątek, 6 stycznia 2023

NIEDOSYT i SPEŁNIENIE. Jak koncepcja BRAKU i KORZYŚCI może zmienić twoje życie na lepsze


Czy coś jakiś czas masz wrażenie, że „czegoś Ci brak”, że nie spełniasz własnych oczekiwań? A może żaden sukces nie cieszy Cię zbyt długo? Cóż... może właśnie tkwisz w strefie BRAKU? Czym on jest? To ciekawa, a zarazem bardzo prosta koncepcja.


Jest to pomysł promowany przez Dana Sullivana oraz dr Benjamina Hardy'ego. Ich założenia są proste i na swój sposób mało rewolucyjne. Każą bowiem oceniać nasze życie, osiągnięcia, czy bieżącą sytuację przez perspektywę przeszłości. Mamy zupełnie zignorować przyszłość, plany i założenia, nie myśleć o tym czego nam BRAKUJE (tzw. strefa BRAKU), ale przemyśleć to, co udało się osiągnąć (tzw. strefa KORZYŚCI). W skrócie, jest to klasyczna „ludowa” mądrość: ciesz się z tego, co masz.


Jest to z jednej strony genialne, z drugiej... banalne. I chociaż nie powinno mnie to w żaden sposób dziwić, poczułam się oświecona. Naprawdę. Chyba czegoś takiego mi ostatnio brakowało. Taka perspektywa nie tylko wiele upraszcza, ale też zwiększa uczucie satysfakcji. Najlepsze jest to, że ten przekaz odebrałam już w samym wstępie. Od razu zaczęłam się zastanawiać, o czym będzie reszta publikacji, czy autorom uda się napisać coś więcej, czy będą jedynie rozkładać tę myśl na czynniki pierwsze.


W praktyce wyszło... różnie. Faktycznie, książka ta w całości poświęcona jest koncepcji BRAKU i KORZYŚCI (z nieznanych mi przyczyn przetłumaczonej na okładce jako NIEDOSYT I SPEŁNIENIE). Autorzy prezentują ten pomysł z rożnych stron, omawiają przykłady z dnia codziennego, zaczerpnięte zarówno z własnego życia, jak i losów znajomych czy klientów. Mamy tu więc miks opowieści o kwestiach rodzinny, jak i zawodowych.


Między tymi opowieściami prezentowane są ogólne frazy, coś w rodzaju złotych myśli. Nie do końca przemówił do mnie sposób sformatowania treści. Wiele akapitów było jednozdaniowych, a same myśli były jakby... wyrwane, niezwiązane ze sobą, idealne do cytowania, ale ze względu na ich mnogość, psuły odbiór całości. Sporo z ich się też powtarzało, a myśl przewodnia poszczególnych rozdziałów się rozmywała. Czasami większy sens miało przeczytanie wyłącznie podsumowania.


Jednak pomimo wielu wad natury technicznej (np. słabo czytelne, nadrukowane na szarym tle, cytaty), sama myśl jest na tyle ważna, że naprawdę warto się z nią zapoznać. Ogólnie rzecz biorąc, "NIEDOSYT i SPEŁNIENIE" to interesująca i wartościowa książka, która może pomóc w poprawie naszego życia. Polecam ją osobom, które szukają skutecznych sposobów na motywację do działania i osiągania swoich celów.


Dominika Róg-Górecka

1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates