wtorek, 30 stycznia 2024

Niezależność finansową i emocjonalną dla kobiet – Anna Łukaszyn


Zawsze uważałam, że niezależność finansowa jest bardzo ważna. Cieszę się, że nie tylko ja tak myślę! Z dużym zaciekawieniem sięgnęłam więc po „Niezależność finansową i emocjonalną dla kobiet”. Czy tytuł ten zrobił na mnie wrażenie?


O czym jest ta książka?


„Niezależność finansową i emocjonalną dla kobiet” to poradnik napisany przez Annę Łukaszyn. Punktem wyjścia dla tej publikacji jest osobista historia autorki, o której opowiada nam w bardzo szczery sposób. Z książki dowiemy się jaką drogę przeszła Pani Anna i jak z osoby w pełni zależnej stała się kobietą, która sama decyduje o swoim życiu i finansach.


W następnym kroku autorka opowiada, co zrobić, by osiągnąć podobne rezultaty i cieszyć się niezależnością.


Dla kogo jest ta książka?


Jak wskazuje sam tytuł, jest to publikacja dedykowana kobietom. Chociaż tutaj warto dodać pewną gwiazdkę. Autorka faktycznie zwraca się do czytelniczek, jednak porady, których udziela, w 99% pasują również do mężczyzn.


Bardziej istotne jest za to inne ograniczenie. W moim odczuciu ten tytuł najbardziej przyda się osobom z problemami: z długami, emocjonalną zależnością, skłonnością do impulsywnych zakupów. Jeśli jesteś zadowolony/zadowolona ze swoich finansów i chcesz jedynie poprawić ich stan, głównie utwierdzisz się w przekonaniu, że dobrze robisz i zyskać motywacje do dalszych działań. Jednak dużo konkretnych porad tutaj nie znajdziesz.Wskazówki, nie tylko finansowe


Pani Anna w swojej publikacji łączy dwa rodzaje porad: finansowe oraz emocjonalne. Często te dwa obszary się wzajemnie przenikają, chociaż temu drugiemu poświęcono więcej uwagi. Dla mnie to jednak ten pierwszy aspekt, porady czysto techniczno-finansowe, stanowią coś, co bardzo mi się spodobało i co wyróżnia tę książkę na tle innych poradników.


Czytelnicy dowiedzą się tutaj m.in. o zasadach odpowiedzialności podatkowej, sytuacjach, kiedy przyda się intercyza, czy rodzajach inwestycji (ten ostatni temat niestety bardzo po łepkach). Patrząc tylko na typowo babskie poradniki, jest to pierwsza tego typu książka, która wpadła mi w ręce. Wszystkie inne koncentrują się na aspekcie psychologicznym. Tymczasem naprawdę warto skupić się na obydwu obszarach. Z drugiej jednak strony uważam, że autorka mogłaby poświęcić więcej stron na omówienie tych technicznych aspektów, np. wśród dostępnych inwestycji zabrakło miejsca na lokaty, za to opisy pozostałych są naprawdę skrótowe. Autorka ma talent do przystępnego opisywania trudnych zagadnień, a jak sama wspomina, inwestycjami interesuje się zdecydowanie mniej kobiet, niż mężczyzn. Fajnie byłoby im dać publikację, która wprowadzi ich w ten świat.


Z kolei niezależność emocjonalna została opisana w bardzo przystępny, ale typowy dla poradników sposób. Autorka większość z poruszanych tematów ilustruje przykładami ze swojego życia (momentami tych wstawek autobiograficznych jest za dużo) oraz historii innych osób. Wszystkie porady są wartościowe i dające do myślenia. Warto się z nimi zapoznać, jeśli nasza sytuacja finansowa i/lub emocjonalna, jest daleka od ideału.


Werdykt? Warto być niezależnym!


„Niezależność finansową i emocjonalną dla kobiet” to książka, która przekazuje wiele wartościowej wiedzy. Może nie jest idealna dla kogoś, kto ma już te tematy uporządkowane, ale osoby w kryzysie znajdą w niej wiele niezbędnych wskazówek i konkretnych porad.


Link do książki na Empiku.

Dominika Róg-Górecka

10 komentarzy:

 1. interesujący poradnik, na pewno wiele przydatnych informacji można z niego uzyskać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że książka skupia się nie tylko na aspektach finansowych, ale również na tych emocjonalnych. Wydaje się być przydatna dla wielu osób, nie tylko dla kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawił mnie tytuł, a po przeczytaniu recenzji mam jeszcze większą ochotę sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sięgam po poradniki ale chyba zmienię zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam. Zapowiada się świetny poradnik

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates