poniedziałek, 6 maja 2024

Moje dziecko się złości – Małgorzata Stańczyk

#WspółpracaRecenzenckaZłość zawsze kojarzyła mi się z… porażką, czymś nieodpowiednim, przegraną rozumu z sercem. Nigdy nie patrzyłam na to jak na pewien etap, regulator emocji, czy sposób wyrażenia potrzeb. Ta książka uzmysłowiła mi, że nawet jeśli moje podejście nie jest zupełnie błędne w stosunku do dorosłych, to w przypadku dzieci nie sprawdza się zupełnie.


„Moje dziecko się złości. Droga do spokoju w rodzinie pełnej emocji” to krótki, ale bardzo konkretny poradnik dla rodziców. Autorka stara się w nim odczarować dziecięcy gniew, ale też uspokoić rodziców, którzy tak jak ja, podchodzą do nerwowych sytuacji dość negatywnie.


Przede wszystkim Małgorzata Stańczyk stara się podejść do tematu z dużą cierpliwością i jeszcze większym zrozumieniem. Proponuje, by rodzice przyjrzeli się dziecięcej złości, spróbowali ją oswoić i potraktować jako objaw. Z drugiej strony jest też wyrozumiała dla mam i ojców – nie przerzuca na nich winy za emocje dziecka. Co więcej, uwzględnia również uczucia rodziców, bo tylko rozumienie samego siebie pozwoli odpowiedzialnie podejść do malucha, który nie jest w stanie ujarzmić swojej energii.W książce zawarto bardzo dużo praktycznych porad. Autorka stawia pytania i udziela na nie odpowiedzi. Przytacza też najczęściej występujące problemy (jak koniec bajki, czy gry komputerowej) oraz proponuje konkretne kroki.


Jednak warto mieć też na uwadze, że dziecięcej złości nie da się uniknąć. Autorka nie obiecuje, że powie nam co zrobić, by maluch nigdy nie wpadł w furię. Wręcz odwrotnie! Z jej porad wynika, że taka sytuacja prędzej czy później będzie miała miejsce. Jednak książka i w tym zakresie stara się przygotować rodzica na te ciężkie chwile, wyjaśnia mu mechanizm oraz przyczyny dziecięcego gniewu.


„Moje dziecko się złości” to świetny, bardzo konkretny poradnik. Z pewnością zostawię go w swojej biblioteczce, bo nawet jeśli nie teraz, to w przyszłości może mi się przydać.


A jak Wy radzicie sobie z dziecięcym gniewem?


Dominika Róg-Górecka

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates