poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Sierpniowe zapowiedzi od wydawnictwa MG


W ten wyjątkowo ciepły miesiąc mam dla Was kilka świetnie zapowiadających się książek od wydawnictwa MG. Trochę historii, trochę przyrody, dla każdego coś miłego. Ja już nie mogę się ich doczekać. A Wy?

Tytuł: Vilette
Autor: Charlotte Bronte
Wydawnictwo: MG
Data premiery: 30.08.2017
Książka pod patronatem Przepisy na widelcu

Lucy Snow – młoda Angielka, która w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń straciła wszystko: rodzinę, dach nad głową, serdecznych opiekunów i jakiekolwiek zasoby materialne, pod wpływem impulsu decyduje się na desperacki krok i wsiada na statek, który zabiera ją do Francji. Szukając pracy trafia do miasta Villette, gdzie rzeczywiście los się do niej uśmiecha, jakby to sama opatrzność zaprowadziła ją w to miejsce. Lucy otrzymuje pracę na pensji dla dziewcząt prowadzonej przez Madame Beck.

Lucy stara się nie oczekiwać od losu niczego poza spokojną egzystencją, to w obecnej chwili wydaje jej się spełnieniem marzeń. Ale życie wokół nie jest bynajmniej spokojne. Mimowolnie zostaje wplątana w wiele tajemniczych zdarzeń, a jej serce powoli zaczyna się otwierać...

Brontë oparła tę powieść na wątkach autobiograficznych. Pod nazwą Villette kryje się Bruksela, gdzie w latach 40. XIX w. przyszła pisarka przeżywała zakazaną miłość do żonatego mężczyzny, profesora Constantina Hégera.

Tytuł: Dzieje Tristana i Izoldy – wydanie ilustrowane
Przekład: Tadeusz Żeleński (Boy)
Wydawnictwo: MG
Data premiery: 30.08.2017
Książka pod patronatem Przepisy na widelcu

Legenda Tristana i Izoldy jest najpiękniejszym, najgłębszym poematem miłości, jaki ludzkość kiedykolwiek stworzyła. Zawiera w najpełniejszym, najszlachetniejszym wyrazie to, co stanowi dominującą linię późniejszej literatury francuskiej, co odróżnia ją od wszystkich innych i stanowi tajemnicę jej uroczego na wszystkie inne oddziaływania.

Wiecznie na nowo przeżywany problem miłości, wiekuista, tryumfalna apoteoza jej samej, wraz z całym bezmiarem jej nędz, kłamstw, jej wzniosłości i upodlenia, czci i bezhonoru, z całym pijaństwem szczęścia i tragizmem niedoli, to linia, która od Tristana i Izoldy, poprzez strofy Villona i Molierowskiego Alcesta, niezapomniane sylwety Manon Lescaut i kawalera de Grieux, poprzez Stendhala i Balzaca, Musseta i Verlaine'a, aż do całego teatru i powieści przedostatniej doby, aż do piosenki ulicznej Paryża, snuje się nieprzerwanie przez najświetniejsze karty literatury francuskiej i stanowi jej swoisty, nieprzeparty urok. Można powiedzieć, iż dusza nowo tworzącej się rasy w samym zaraniu młodości napiła się czarodziejskiego trunku z pucharu Tristana i Izoldy i że ów napój miłosny, mocny jak życie i mocniejszy nad śmierć, na wieki już krąży w jej żyłach. 

Tytuł: Życie pszczół
Autor: Maurice Maeterlinck
Wydawnictwo: MG
Data premiery: 30.08.2017
Książka pod patronatem Przepisy na widelcu


Z pszczołami ma się sprawa podobnie jak z wieloma rzeczami tego świata. Dostrzegamy różne fakty, śledzimy obyczaje, powiadamy: robią to a to, pracują w ten a ten sposób, królowa tak przychodzi na świat, robotnice są dziewicami, rój następuje w tym a tym czasie. Wydaje nam się, że poznaliśmy wszystko, i nie pytamy o więcej. Widzimy, jak śpieszą z kwiatu na kwiat, obserwujemy rozgwar i ruch ula a egzystencję tę uważamy za bardzo prostą, wyznaczając jej granice od instynktownego szukania karmy do również instynktownego rozmnażania się. Ale gdy tylko zbliżymy się do przedmiotu naszych badań, by sobie zeń zdać sprawę, uderza nas niezwłocznie niesłychana złożoność najnaturalniejszych zjawisk i stajemy wobec zagadki inteligencji, woli, przeznaczenia, celu, środków czy przyczyn. I obezwładnia nas ta niepoznawalna organizacja najdrobniejszego przejawu życia.

Wszystkie tytuły wyglądają na naprawdę obiecujące pozycje. Już teraz mogę powiedzieć, że Życie pszczół jest cudownie wydane. Czy pobiją je  ilustrowane Dzieje Tristana i Izoldy? A może oczaruje mnie historia Vilette? Ja z pewnością sięgne po wszystkie tytuły (w końcu patronat zobowiązuje :)). A Wy, jakie macie plany? Która z książek zainteresowała Was najbardziej?

10 komentarzy:

 1. "Vilette" wydaje mi się wprost idealną książką dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam coś drugiej siostry Bronte. Znam tylko "Wichrowe Wzgórza" autorstwa Emily :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tych wszystkich trzech zapowiedzi najbardziej do gustu przypadła mi "Vilette". Dzieje Tristana i Izoldy już czytałem kilkukrotnie, to może to dlatego mnie jakoś po raz kolejny nie zachęcają ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym razem "Dzieje Tristana i Izoldy" będą w wersji ilustrowanej, ten element zapowiada się ciekawie :)

   Usuń
 4. Cześć. Wybór niezbyt szeroki, ale z tego, co wydawnictwo proponuję moją uwagę kieruję przede wszystkim na Charlotte Bronte i jej "Vilette".

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam historie pszczół i bardzo mi się podobała, więc pewnie w końcu skuszę się na Życie pszczół ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego niedużego grona zaintrygowało mnie Życie pszczół. Całe szczęście, że tylko jedna książka, nie zbankrutuję.

  Pozdrawiam
  mariadoeseverything.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. "Życie pszczół" jest fenomenalne!!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates