piątek, 31 maja 2019

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?


Mam wrażenie, że w obecnych czasach książki coraz bardziej odchodzą do lamusa. Po co męczyć oczy, skoro w Internecie pojawił się kolejny odcinek ulubionego serialu, po co wysilać wyobraźnię, skoro można poscrollować ekran. Trochę tu smutne, ale też niepokojące. Bo książki są fajne, ale też dużo dają. Jak przekonać dzieci do czytania? A może... jak ich nie zniechęcać?


1. Książka nie może być przymusem i smutnym obowiązkiem

Jeśli dziecko czyta książkę za karę... po prostu nie może tego lubić. I nie będzie po nią sięgać dobrowolnie. Po każdy przymus powoduje opór. Nawet obowiązkowe czytanie może skutecznie zniechęcić do poznawania literatury.

2. Znajdź temat, który go interesuje

Chyba każda pasja została opisana w jakiejś książce. Nawet gry komputerowe! Jeśli twój maluch woli wirtualne zabawy... zawsze są przecież poradniki. A może nawet krok dalej, przygody bohaterów w świecie gry. 
Fascynują go dinozaury? Statki? Tutaj też jest sporo do wyboru! Od opracowania a'la historyczne, po zabawne historie. Bajki? I telewizyjni bohaterowie mają swoje książkowe wydania!

3. Daj mu wybór

A może by tak po drodze wejść do domu... i przejrzeć ofertę dla dzieci? Może coś wpadnie mu w oko? Zaproponuj mu, że może wybrać jedną dowolną książkę, jeśli tylko obieca, że ją przeczyta. Podobnie można spróbować w bibliotece.
Świetnie sprawdzi się też regał, czy chociaż półka na dziecięce tytuły. Maluch po prostu pokocha jej zapełnianie <3

4. Czytające dzieci też są fajne

Zaaranżuj spotkanie z dziećmi, które kochają czytać. Jeśli twój szkrab zobaczy, że to fajne, może sam zainteresuje się książkami.

5. Bądź dla niego wzorem

Jeśli cały wolny czas spędzasz przed komputerem/telefonem/telewizorem, to nie dziw się, że dziecko robi to samo. Czytaj, czytaj i mów, jak bardzo Ci się to podoba. 

6. Nie oczekuj, nie wymagaj

Sięgając po książki dla dziecka, zwróć uwagę na wiek. Jeśli wybierzesz za trudny temat, maluch może się szybko i zniechęcić i kojarzyć czytanie z czymś nieprzyjemnym. Nie traktuj też książek jako sposobu, by dziecko wreszcie zajęło się sobą. Przynajmniej na początku niech to będzie wasza wspólna zabawa!


Daleka jestem od mówienia, czy każdy musi czytać. Nie, ludzie mają prawo wyboru, sami powinni wiedzieć, co sprawia im przyjemność, a książki nie są obowiązkiem. Stanowią jednak ciekawą formę spędzania wolnego czasu, bawią, uczą, relaksują. W przypadku maluchów rozwijają wyobraźnie, pomagają z ortografią i poznawaniem świata. Dlatego warto, by poznały przyjemność obcowania z literaturą. Przecież sam/sama najlepiej wiesz, jaka to frajda!

2 komentarze:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates