czwartek, 9 lipca 2020

Galeria – Beata Woźniak, Daniel Koziarski


Zabiorę Was dzisiaj na wycieczkę do galerii handlowej. W przypadku tej podróży nie ma znaczenia, w jakim mieście znajduje się ta galeria. Mogą to być Złote Tarasy w Warszawie, Manufaktura w Łodzi, a nawet jakieś małe osiedlowe centrum handlowe.


Tytuł: Galeria
Autor: Beata Wożniak, Daniel Koziarski
Wydawnictwo: Novae Res

Historie, których będziecie świadkami mogły zdarzyć się wszędzie. Igor z Magdą mogli wpaść na siebie w Złotych Tarasach, Paweł lub Marek mogą pracować w Łodzi, Ola z Januszem mogła umawiać się w małej osiedlowej galerii. Tak naprawdę decyzja gdzie umieścimy akcję tych opowiadań, należy tylko i wyłącznie do nas, czytelników, jedno jednak jest pewne, te utwory zrobią na Was niesamowite wrażenie i długo jeszcze będziecie o nich myśleć.

Każde opowiadanie podzielone jest na dwie części. Historię bohaterów poznajemy z dwóch perspektyw. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i naprawdę daje do myślenia. Tu nic Moi Drodzy nie jest czarno- białe i każdy z bohaterów ma prawo głosu.

Bardzo spodobało mi się też to, że każde opowiadanie ma otwarte zakończenie, które pozostawia czytelnika z mnóstwem pytań. Zastanawiamy się, co by było gdyby i tworzymy swoje własne alternatywne zakończenia

Największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie o tytułach Córka i Fatum (tak, każde opowiadanie posiada dwa tytuły i jak już wspomniałam, opowiedziane jest z dwóch perspektyw) i długo nie mogłam się po jego przeczytaniu otrząsnąć. Oczywiście nie zdradzę Wam dlaczego, ale jestem przekonana, że będziecie wstrząśnięci równie mocno jak ja.

W tym miejscu chciałabym Was uprzedzić- nie spodziewajcie się po Galerii lektury łatwej i przyjemnej i w sam raz na wakacyjne dni. Podczas jej czytania nawet przez moment nie poczujecie sielskiej, letniej atmosfery i letniego rozprzężenia. Te opowiadania są bardzo prawdziwe, życiowe i ani trochę nieupiększone. Przedstawiają życie takim, jakie jest, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami ( ze wskazaniem na cienie) i dlatego tak mocno wbijają w fotel, ale naprawdę warto tę książkę przeczytać.

Wielkie brawa dla autorów za wybór miejsca akcji. Muszę się przyznać, że często lubię się wybrać do swojej łódzkiej Galerii, ale nigdy nie wpadłam na to, że to miejsce do prawdziwa pożywka dla literatów, a pasjonujące historie same się proszą o ty, by je opisać. Beata Woźniak i Daniel Koziarski wykonali to zadanie w 100%.

Serdecznie zapraszam Was do przechadzki po tej Galerii, gwarantuję Wam, że po powrocie zupełnie inaczej spojrzycie na swoje lokalne centra handlowe i ludzi po nich spacerujących. Miłej lektury!

Dorota Skrzypczak

1 komentarz:

  1. Jestem ciekawa tego, co czeka na mnie na kartach tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates