poniedziałek, 6 lipca 2020

Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności – Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska

Nasz poczciwy wehikuł czasu ma już dość zbierania kurzu i sierści mojego kota i dlatego postanowił o sobie przypomnieć i zaproponował, że chętnie zabierze nas w jakąś podróż w czasie. Z chęcią z tej okazji skorzystałam i dlatego zabieram Was dziś w niezwykłą podróż- zaczniemy ją w listopadzie roku 1901, a skończymy w 2015.


Tytuł: Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności
Autor: Faustyna Toeplitz- Cieślak, Izabela Żukowska
Wydawnictwo: Arkady

Zabiorę Was do warszawskiego hotelu Bristol. W jego gościnne progi wkroczymy dokładnie 19 listopada 1901 roku wraz z jego pierwszym gościem: panią Emilią Finot z Paryża. Krok po kroku odwiedzać będziemy jego wnętrza i najbliższą okolicę. Poznamy również dokładną historię budowy tego przybytku i jego losy podczas historycznych zawirowań, jakie trafiły się na przestrzeni lat.Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności to solidna i bardzo dokładna monografia tytułowego hotelu.  Jego historię poznajemy od momentu zakiełkowania w głowach Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Roszkowskiego i Edmunda Zaremby pomysłu o zakupie posesji Tarnowskich przy Krakowskim Przedmieściu i wybudowania na jej miejscu  rotundy, która byłaby przystosowana do wystawiania panoram. Jaka była historia rotundy i dlaczego suma sumarum na jej miejscu powstał hotel, dowiecie się już  z niniejszej książki. Poznacie historię Bristolu, aż do dnia dzisiejszego. Przeczytacie, kto na przestrzeni lat, odwiedzał hotel, co działo się w nim podczas trudnych i tragicznych lat II wojny światowej i jak zmieniał się wraz ze zmianami społecznymi i gospodarczymi współczesnej Polski.

Książka ta to nie tylko historia hotelu. Wiele miejsc autorki poświęcają tu również jego twórcom i gościom. Przeczytamy w niej wiele ciekawych informacji na temat wybitnego artysty, polityka i głównego inwestora Bristolu Ignacego Paderewskiego. Znajdziemy również wiele wiadomości na temat Heleny Modrzejewskiej i innych wybitnych osobistości tamtych czasów. Ujrzymy Warszawę oczami jej współczesnych mieszkańców i z szeroko otwartymi oczami chłonąć będziemy atmosferę tamtych dni.

Podejrzewam, że książek wydawnictwa Arkady nikomu specjalnie polecać nie trzeba. Każdy bibliofil wie, że są one zawsze wydawane z wielką starannością, pięknie ilustrowane i bez zarzutu opracowane merytorycznie. I tak właśnie jest również w tym przypadku. Piękny papier, duża wyraźna czcionka i wiele starych zdjęć, ilustracji, fragmentów tekstów i archiwalnych ogłoszeń z  gazet z tamtych lat. Do tego krótkie kalendarium historyczne zawierające spis najważniejszych wydarzeń które miały miejsce przed budową hotelu, solidna garść przypisów i porządna bibliografia. Nic dodać, nic ująć.

Serdecznie zapraszam Was w tę historyczną podróż. Autorki wykonały naprawdę solidną pracę i we wciągający sposób opisały historię Bristolu. Momentami, aż żal mnie brał, że nie mogłam żyć w czasach jego świetności i maszerować z wdziękiem po tych pięknych wnętrzach. Mam nadzieję, że poczujecie dokładnie to samo i wrócicie z tej podróży pełni wrażeń i bogatsi o nowe historyczne doświadczenia,:) Miłej lektury i do następnego!
Dorota Skrzypczak

1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates