piątek, 9 marca 2018

Spotkania autorskie w Łodzi – marzec 2018


Co się będzie działo w Łodzi w marcu? Gdzie iść, żeby załapać się na fajne spotkanie autorskie? A może wolisz wieczorem z poezją lub wernisaż? Tym razem naprawdę jest w czym wybierać :)

Magdalena Kuydowicz
Empik Manufaktura 
9 marca 2018 16:00

Magda Kuydowicz, łodzianka mieszkająca w Warszawie, pracuje na co dzień przy kilku programach TVN Style jako wydawca, ale jest także pisarką. Wydała do tej pory dwa poradniki oraz dwie książki z przepisami kulinarnymi gwiazd. Teraz napisała komedię kryminalną pt. „Stało się” (Prószyński Media). Najnowsza powieść jest utrzymana jest w klimacie, który pokochają wszyscy fani prozy Joanny Chmielewskiej, z którą zresztą Magda spędziła wiele miłych chwil. Jest to poza tym książka, o której Robert Górski znany m.in. z „Ucha prezesa” powiedział, że sam chciałby taką napisać. Chwali ją także najsłynniejsza polska twórczyni kryminałów – Katarzyna Bonda: „Bawiłam się przednio! Przeurocze. Przezabawne. Joanna Chmielewska byłaby dumna”.

Agata Przybyłek 

Empik Manufaktura 
10 marca 2018 16:00

Agata Przybyłek jest autorką powieści kobiecych, blogerką i recenzentką (prowadzi bloga „Informator Czytelniczy”), a ostatnio także studentką psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Na napisanie pierwszej powieści zdecydowała się po zawodzie miłosnym, a tworzenie fabuły potraktowała jako autoterapię. Tak powstała jej debiutancka, humorystyczna powieść „Nie zmienił się tylko blond” wydana w 2015 r. Obecnie na swoim koncie ma również m.in. komediowy cykl małżeński – Seria z Zuzanną. To właśnie w jej ramach ukazała się najnowsza książka „Żona na pełen etat” (Czwarta Strona), z którą autorka przyjedzie na spotkanie do Łodzi. Agata Przybyłek twierdzi, że jej książki pisze za nią samo życie.

Wielki Szlak Himalajski etap II - Kaszmir & Indie 2017 - prezentacja Bartosza Malinowskiego
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gdańska 100/102 
14 marca 2018 17:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza 14 marca 2018 r. o godz. 17.00 na prezentację podróżnika Bartosza Malinowskiego Wielki Szlak Himalajski etap II - Kaszmir & Indie 2017.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski. Rezultatem wyprawy jest książka Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal.

Kolejna wyprawa Asi Lipowczan i Bartosza Malinowskiego w Himalaje indyjskie. Tym razem długa, skomplikowana, pełna przygód, zwrotów akcji i niezwykle różnorodna pod kątem krajobrazów, przyrody, kultur i religii.

Trasa była ich autorskim projektem, bowiem Wielki Szlak Himalajski w tej części Himalajów nie jest wytyczony ani na mapach, ani w terenie. W ciągu 72 dni i ponad 700 km pokonali trasę prowadzącą przez zielone doliny Kaszmiru, pustynne pasma Ladakhu oraz Rupshu na pograniczu tybetańsko – indyjskim, dolinę Spiti, przez trudne przełęcze w dolinach Pin i Parvati oraz pasmo Kinnauru i Gharwalu.


Świat ze słów utkany
Biblioteka Politechniki Łódzkiej, Wólczańska 223
14 marca 2018 17:30

Zapraszamy do Przedsionka Literackiego na spotkanie z poezją Marioli Buczkowskiej.

Wiersze zaprezentują Autorka i Włodzimierz Galicki.

„Twórczość Marioli Buczkowskiej zawiera bardzo szerokie spektrum poetyckiego obrazowania. Wśród jej utworów znajdziemy zarówno wiersze wolne, stroficzne, jak i wymagające sprawności rzemiosła triolety, sonety czy akrostychy. Autorka posługuje się rytmem, rymem, obrazowymi porównaniami, bawi się słowem. Wśród tematów dominują uczucia, przede wszystkim miłość, a także wiara i modlitwa, góry i piękno przyrody oraz marzenia, sen, macierzyństwo. Częste motywy to róża, statek, morze, muzyka, motywy antyczne, biblijne, motyw życia-teatru. Poetka przywołuje starożytne muzy poezji, ale wyraźnie też dziękuje za wenę Bogu.” Autor tekstu: Tomasz Krakowiak (Wydawnictwo PŁ)

Dr hab. inż. Mariola Buczkowska jest fizykiem i absolwentką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Pracuje w Instytucie Fizyki, gdzie zajmuje się badaniami ciekłych kryształów. Jej inne zainteresowania to przede wszystkim poezja, którą pasjonuje się od wczesnej młodości, ale także muzyka, rysunek i rękodzieło.

„Hartwig. Wdzięczność”. Spotkanie wokół książki Anny Legeżyńskiej
Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17
15 marca 2018 19:00 

WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO we współpracy z Domem Literatury zapraszają na spotkanie poświęcone książce
„Hartwig. Wdzięczność” Anny Legeżyńskiej.

W spotkaniu wezmą udział:
prof. Anna Legeżyńska (UAM), dr hab. prof. UŁ Marzena Woźniak-Łabieniec, dr hab. prof. UŁ Arkadiusz Morawiec, dr Przemysław Dakowicz (UŁ)

Anna Legeżyńska snuje wyjątkową opowieść o długim i fascynującym życiu, etosie artystycznym i inteligenckim ważnej poetki, ikonicznej postaci powojennego życia literackiego, a zarazem charyzmatycznej osobowości, jaką była Julia Hartwig. Tę opowieść określa tytułowa wdzięczność – afirmujący stosunek do ludzi, świata i sztuki. Oprócz duchowego portretu Julii Hartwig, wydobywającego to, co nierozpoznane, niedopowiedziane, intymne, Czytelnik otrzymuje również prezentację zakresu tematów, stylów, chwytów lirycznych, którym poetka starała się dochować wierności – wszystkiego tego, co stanowi o oryginalności jej poezji.

Życie i twórczość przenikają się w tej książce nieustannie, odsyłając do siebie, a ich wspólną cechą jest sens, który niosą.

Marek Borowiński (Shop Doctor)
Empik Manufaktura 
15 marca 2018 18:00

Dlaczego na randkę najlepiej założyć czarną lub czerwoną bieliznę? Czemu Stoch lepiej skakał w brązowym kombinezonie? Czemu nie mamy apetytu na niebieskie rzeczy? Czy przez zielone koszulki można przegrać mecz piłkarski? Dlaczego do Urzędu Skarbowego warto ubrać się na szaro? To tylko część pytań, na które odpowiedzi można znaleźć w książce pochodzącego z Łodzi dra Marka Borowińskiego pt. „Doktor kolor czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu” (Edipresse Książki). Książka zawiera 77 ciekawostek o kolorach i ich wpływie na wszystkie aspekty życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Jej autor jest uznanym specjalistą w zakresie psychologii koloru i Visual Merchandisingu. W branży jest znany jako Shop Doctor, ponieważ na co dzień prowadzi swój autorski program na kanale Youtube pod taką właśnie nazwą.

Wernisaż wystawy „Francja w Bibliotece Miasta Włókniarzy...”
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gdańska 100/102 
16 marca 2018 17:00 

Z okazji Festiwalu Frankofonii w Łodzi Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza 16 marca 2018 r. godz. 17.00 na wernisaż wystawy „FRANCJA W BIBLIOTECE MIASTA WŁÓKNIARZY. Francusko-polskie relacje historyczne i kulturowe w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi – LA FRANCE DANS LA BIBLIOTHÈQUE DE LA VILLE DE TISSEURS. Relations historiques et culturelles franco-polonaises dans la collection de la Bibliothèque Publique Régionale sous le nom de Maréchal Józef Piłsudski à Łódź”.

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie mini spektakl muzyczny „PARYSKIE IMPRESJE”. Podczas koncertu będzie można usłyszeć piosenki między innymi: Édith Piaf, Jacques’a Brela, Joe Dassin’a, Yves Montand’a, Juliette Gréco i Zaz.

W spektaklu wystąpią artyści Łódzkiego Teatru Piosenki: Monika Kamieńska, Michał Maj Wieczorek oraz Krzysztof Jaszczak (fortepian).

…Polacy znają i kochają piosenki francuskie, a one usuwają wszelkie bariery językowe i kulturowe…

Wojciech Chmielarz
Empik Manufaktura
20 marca 2018 18:00

„Cienie” (Wydawnictwo Marginesy) to piąta i jednocześnie kończąca serię z popularnym komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej powieść Wojciecha Chmielarza. Tym razem komisarz Jakub Mortka powraca, by rozwikłać tajemnicze zabójstwo córki i żony słynnego gangstera – Wilka w podwarszawskim Milanówku. Wraz z zupełnie nową książką została jednocześnie wznowiona pierwsza powieść z serii pt. „Podpalacz”. Autor jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru w 2015 r. (nagrody przyznawanej od 2004 r. za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną). Jest uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia (rocznik 1984). Był redaktorem naczelnym serwisu internetowego niwserwis.pl zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Alek Rogoziński
Empik Manufaktura
16 marca 2018 18:00

„Kto zabił Kopciuszka?” (Wydawnictwo Filia) to najnowsza i jednocześnie szósta z kolei indywidualna powieść Alka Rogozińskiego, który przygodę z pisaniem rozpoczął w 2015 r. To jednocześnie trzeci tom komediowo-kryminalnych przygód Róży Krull (tytuły dwóch pozostałych to: „Do trzech razy śmierć” i „Lustereczko, powiedz przecie”). Tym razem Róża Krull otrzymuje zaproszenie na wielki bal charytatywny, gdzie spotyka kilka postaci znanych z pierwszych stron gazet. Kiedy w czasie imprezy dochodzi do morderstwa, okazuje się, że każdy z gości miał powód, by go dokonać. O kulisach powstawania najnowszej powieści i nie tylko autor opowie podczas spotkania. Poza pisaniem Alek Rogoziński ma dwie pasje: muzykę i podróże.


Jest z nami ktoś z Łodzi? Planuje wybrać się na jakieś spotkanie? Pochwalcie się też imprezami kulturalnymi z innych miast!

5 komentarzy:

 1. Będę, będę. Alek Rogoziński będzie miał spotkanie 16 marca, a nie 20 marca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, dzięki za uwagę, coś musiało mi się pomieszać :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam niedaleko Łodzi więc jeżeli zdrowie pozwoli to pewnie zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates