czwartek, 4 lipca 2019

Oszukana – Magda Stachula


Tajemnicza mapa Polski zapowiadająca nową książkę Magdy Stachuli stanowiła nie lada zagadkę i swoiste zaproszenie, aby z zaciekawieniem ją przeczytać. Tak więc bezdyskusyjnie przeszłam do lektury!


Tytuł: Oszukana 
Autor: Magda Stachula 
Wydawnictwo: Edipresse 

Zwłoki. Na to czeka każdy zatwardziały czytelnik kryminałów. Kiedy już w początkowej fazie lektury się one ujawniają nie sposób przejść obojętnie obok takiej pozycji…. Tak i też było w przypadku Oszukanej, w której dowiadujemy się o zwłokach wyłowionych z Bugu. Czyje one są? Na wyjaśnienia przyjdzie troszkę nam poczekać…

Lena ma dwadzieścia trzy lata. Jej historię zaczynamy poznawać, kiedy jej życie zupełnie się zmieniło i pod wpływem wcześniejszych wydarzeń musiała uciec od swojego codziennego życia. Teraz mieszka nad jeziorem, w miejscu mało uczęszczanym zapewniającym jej ostoję, której tak bardzo potrzebuje. Ale Lena to nie jedyna osoba, którą możemy poznać już od pierwszych stron. Nad malowniczym Jeziorem Powidzkim niedaleko Gniezna mieści się bowiem dom Nikodema, w którym mieszka wspólnie z Leną. Właściwie długo nie poznajemy jak doszło do ich poznania, co podsyca ciekawość. 

Książka napisana jest w specyficzny sposób, bowiem poszczególne rozdziały stanowią historię z perspektywy każdego bohatera. Dzięki narracji w pierwszej osobie poznajemy historię Leny, Nikodema oraz Emila. Kim jest Emil? Tutaj wydarzeniami cofamy się do tyłu, bowiem od niego kiedyś wynajmowała pokój w Krakowie. Co dokładnie się stało, że uciekła? Dlaczego nie chce, aby ktokolwiek ją odnalazł? Jakie życie wiodła przed ucieczką? Pytań jest bardzo dużo, a chęć poznania odpowiedzi jeszcze większa. Już od pierwszych stron autorka w bardzo skrzętny sposób wywołała u mnie burzę przewracania kartek. Dosłownie mocno wciąga, a co za tym idzie jest to przyjemna lektura. Akcja łączy przeszłość z przyszłością, a autorka manewruje wydarzeniami w bardzo inteligentny sposób. 

Może nie odnajdziemy tu wyszukanych opisów zbrodni, ale kłamstwa, intrygi, a także ciągła niepewność to elementy, na które możecie liczyć w stu procentach. Co mnie zdziwiło? Nie ma tutaj żadnej wzmianki o policyjnym śledztwie w sprawie znalezionego ciała. Właściwie akcja ogranicza się do kręgu wspomnianych trzech osób i ich historii. Odnosząc się do słów wspomnianych na okładce „to mogło spotkać ciebie” stwierdzam, że faktycznie jest to możliwe. Na pewno nie łatwo jest uciec przed przeszłością, a czy uda się to w pełni bohaterce książki, Lenie? Sam tytuł Oszukana daje nam pole do wyobraźni, a liczne (można by pomyśleć) paranoje Leny o śledzeniu przez jakiegoś mężczyznę stają się bardzo prawdopodobne. Czy on w ogóle istnieje i kto to mógłby być? Tego wam nie zdradzę, ale jest do duże zaskoczenie!

Zakończenie mogłoby sugerować, że będzie kolejna część, natomiast moim zdaniem dalsze losy bohaterów jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Co oczywiście nie oznacza, że nie sięgnęłabym po kontynuację, choćby po to by przekonać się czy byłaby tak dobra jak pierwsza część. Oszukana Magdy Stachuli to pierwsza książka autorki z którą miałam okazję się zapoznać, a czwarta jej autorstwa. Oceniam ją bardzo pozytywnie i myślę, że osobom lubiącym nutkę tajemnic na pewno się spodoba. 

Patrycja Sobierajska 6 komentarzy:

 1. Książka czeka na swoją kolej w mojej biblioteczce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka m intrygującą okładkę :D
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, bardzo ładna okładka! Pozdrawiamy :)

   Usuń
 3. Chętnie przeczytam Oszukaną, może też inne autorki. :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates