piątek, 17 kwietnia 2020

Wielke włoskie wakacje – Jolanta Kosowska


Ponieważ mamy na świecie taką, a nie inną sytuację i plany wakacyjne nas wszystkich stoją dziś pod wielkim znakiem zapytania, a czasami nawet niestety już obróciły się wniwecz, ja postanowiłam Moi Drodzy zabrać Was dziś właśnie na wakacje do Włoch.


Tytuł: Wielkie włoskie wakacje
Autor:Jolanta Kosowska
Wydawnictwo: Novae Res

Dokładnie rzecz ujmując, do Włoch wybierzemy się razem z Klaudią i Karoliną, zwiedzimy tam wiele przepięknych miejsc i przeżyjemy ogrom magicznych i pełnych tajemnic chwil. Równolegle w upalnym Trójmieście zagadkę tych niezwykłych wakacji, na podstawie znalezionego na ławce pamiętnika Klaudii rozwiązać będzie próbował pewien dziennikarz i były policjant Kacper. Oczywiście nie muszę Wam wcale wspominać, że te wakacje i pamiętnik zmienią życie ich obojga na zawsze:) Przygotujcie się na wyprawę pełną niesamowitych wrażeń, pięknych widoków i dużo, dużo słońca.

Kiedy przeczytałam opis fabuły na okładce książki, byłam przekonana, że zaraz po przeczytaniu pierwszych zdań znajdę razem z naszymi bohaterkami we Włoszech i od razu zacznę chłonąć ich cudowną atmosferę. Fabuła ta zaskoczyła mnie jednak bardzo, bo skonstruowana jest w zupełnie inny sposób. Na początku poznajemy Kacpra, który zdążył się już zapoznać z pamiętnikiem Klaudii i próbuje rozwikłać  tajemnicę włoskich wakacji i odnaleźć jego piękną właścicielkę. Muszę się przyznać, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego, konstrukcja ta bardzo mnie zaskoczyła, ale nie przeszkodziło mi to w czytaniu tej książki z wielkim zainteresowaniem. 
 Oczywiście ja wielbicielka "tła okołofabularnego" po lekturze tej książki byłam bardzo usatysfakcjonowana. Razem z bohaterami odwiedziłam Rzym, Asyż, Pompeje, Florencję i Wenecję, zobaczyłam tam mnóstwo niezwykłych miejsc i dowiedziałam się tylu ciekawych wiadomości, że mam wrażenie, iż tegoroczne wakacje mam już odhaczone:)  Autorce udało się również obudzić kilka moich wspomnień, ponieważ dość dawno temu miałam przyjemność odwiedzić, niektóre z opisywanych w powieści miejsc, nie powiem momentami ta literacka podróż, stała się bardzo sentymentalna.
À propos "tła okołofabularnego" znajdziemy tu również kilka ciekawych wiadomości z zakresu psychologii i powiem Wam tylko tyle, że pewien eksperyment wywarł na mnie dość duże wrażenie. Ciekawa jestem, czy Was też zainteresuje.

Wiecie już dobrze, że onomastyka i imiona to mój bzik. Zwróciłam tu uwagę na jedną rzecz i cały czas zadaję sobie pytanie, czy to, że wszyscy główni bohaterowie noszą imiona na literę K. to tylko przypadek? Nie zdziwiłoby mnie wcale, że nawet autorka tego nie zauważyła, i zadziałał tu tylko mój "onomastyczny bzik", ale nie powiem, zaintrygowało mnie to.

Moi Drodzy Czytelnicy przygotujcie się od razu na to, że zakończenie niebywale Was zaskoczy. Ja czytałam je z niedowierzaniem, bo naprawdę nie tego się spodziewałam, co oczywiście jest wielkim plusem tej książki. Nie mi nic lepszego niż zakończenia wbijające czytelnika w fotel.

Nie mogę tu nie wspomnieć o okładce tej powieści. Daje nam ona niesamowity przedsmak wakacji i przygód, które już zaraz na nas czekają. 

Także, Kochani, nie ma co zwlekać, zapraszam do Włoch i Trójmiasta. Szczęśliwej podróży i miłej lektury! Do następnego!

Dorota Skrzypczak


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh96SdLSuYhQOA1sD2MmehJGsv_5xgVPbY7IBdZQ3nphgZobaS85Dg05rRCyc4BLrOW9TXUoNkSjMuILyOCD7Rh1BCCJAGG__vZjmIcIeYEh21mGr0akfPQ7Di2nexRL1lL5TZ9ZLp8W4NX/s1600/logo_novae_res_2014_podstawowe_rgb.png

2 komentarze:

  1. Lubię pióro pani Kosowskiej więc i tę książkę chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim przypadku z książkami tej autorki bywa różnie. Jedne podoba mi się bardziej, inna mniej, ale tę planuję przeczytać. 😊

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates