poniedziałek, 5 września 2022

Dama pewnego skandalu – Klara Halek


Przez jakiś czas trudno było mi znaleźć książkę, która przyciągnęłaby moją uwagę na dłużej. Nawet jeśli znalazłam odpowiedni czas i miejsce, to nadal ciężko było mi się skupić na lekturze. Jednak ostatnio udało mi się przełamać tę czytelniczą blokadę i książki znowu sprawiają mi radość. Jednym z tytułów, które na dłużej zostaną w moim sercu, jest powieść „Dama pewnego skandalu”.


Tytuł: Dama pewnego skandalu

Autorka: Klara Halek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Romantyczne


Clara nie wie, co to miłość. Nigdy nie zaznała tego uczucia, nie tylko w sensie romantycznym, ale też rodzicielskim. Lubi uwodzić i czuć się adorowana, ale przelotne miłostki nie są dla niej niczym więcej, jak zabawą. Takie zachowanie prędzej, czy później musiało doprowadzić do skandalu. Teraz dziewczyna jest zhańbiona. Nawet jeśli wcześniej o jej rękę ubiegał się sznur kawalerów, nagle zabrakło chętnych. Poza jednym. Jednak ślub z Vinzenzem nie jest ostatecznym rozwiązaniem jej problemów. Z każdym dniem dziewczyna coraz bardziej zaplątuje się w sieć kłamstw. Czy uda się jej utrzymać sekret? I czy jej serce kiedykolwiek zabije szybciej?


Dama pewnego skandalu” to romans historyczny, którego motywem przewodnim są uczuciu. Chociaż znajdziecie tutaj sporo śladów przeszłości, to jednak pełnią one rolę drugoplanową. Przede wszystkim chodzi o przesyconą emocjami opowieść oraz trudne relacje międzyludzkie. Czytelnikowi przyjdzie śledzić interesujący rozwój Clary, ale też poznać jej trudne kontakty z rodzicami, ale też... małżonkiem. Bo chociaż dziewczyna zostaje uratowana szybkim ślubem, jej mąż nie oferuje nic więcej, ani grama uczuć! To wszystko dopiero musi powstać, a czytelnik będzie z zapartym tchem śledził rozwój tej relacji.
Jednak zanim zacznę opowiadać o bohaterach, pozwólcie, że dodam od siebie małe ostrzeżenie. Nie zrażajcie się po kilku pierwszych stronach. Bo to właśnie na nich Clara robi strasznie antypatyczne wrażenie. Jest pusta, pozbawiona skrupułów, lubi gardzić uczuciami innych. To ciekawy zabieg literacki! Tym razem nie mamy bohaterki „do lubienia”, ale postać, która będzie się zmieniać wraz z rozwojem akcji. Ta przemiana jest naprawdę ciekawa, chociaż ciągle niejednoznaczna moralnie. Nasza bohaterka wcale nie zamienia się we wzór cnót! Cały czas będzie błądzić i szukać odkupienia. Wszystko to razem sprawa, że postać Clary budzi sporo sprzecznych emocji, a jednocześnie „zagęszcza” atmosferę zagrożenia. Czytelnik do samego końca nie wie, czy i kiedy ta cała sieć intryg się posypie.


Drugą postacią, która mnie zaintrygowała, jest matka Clary. Dziewczyna pochodzi do niej raczej jednostronnie i nie daje wiele szans na ocieplenie relacji. Jednak czytelnik otrzymuje też co jakiś czas perspektywę matrony rodu i wtedy wiele spraw zaczyna wyglądać inaczej.


Na końcu warto też wspomnieć o oprawie graficznej. Wydawnictwo Romantyczne to nowy gracz na rynku książki. Chociaż powieść ma kilka mniejszych i większych wpadek, to doceniam jej piękną oprawę graniczą. Ładna jest nie tylko okładka, ale też ozdobniki w tekście i strony rozpoczynające rozdziały. Te wszystkie detale dobrze oddają klimat powieści.Dama pewnego skandalu” to opowieść o trudnej miłości, która pojawia się wbrew woli. To historia o odkrywaniu własnego ja oraz swoich uczuć, o dojrzewaniu do miłości, ale też ciężarze kłamstw i konsekwencjach błędnych decyzji. Chociaż w opowieści nie brak akcji, to jednak właśnie rozmowy i niedopowiedzenia budują jej klimat. Przeczytałam książkę dosłownie w jeden dzień! Zdecydowanie polecam wszystkim miłośniczkom romansów historycznych! A sama liczę na kontynuację.


Dominika Róg-Górecka

1 komentarz:

  1. Od czasu do czasu sięgam po romanse historyczne, więc będą pamiętała o tej książce na przyszłość.

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates