niedziela, 9 lutego 2020

O północy w Czarnobylu – Adam Higginbotham


Za sprawą serialu tragedia, która rozegrała się w Czarnobylu, na nowo stała się tematem dyskusji. Za sprawą publikacji „O północy w Czarnobylu” mogłam zgłębić ten temat jeszcze dokładniej. Czy warto było sięgać po tego „grubaska”?


Tytuł: O północy w Czarnobylu
Autor: Adam Higginbotham
Wydawnictwo: SQN

Chyba każdy słyszał chociaż trochę o elektrowni w Czarnobylu, czy to w trakcie lekcji historii, czy też podczas oglądania wspomnianego wcześniej serialu. Prawda jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, niż dałoby się to streści w trakcie zajęć czy kilku odcinków. Dla dociekliwych, dla chcących wiedzieć więcej, ta książka to prawdziwy skarb.

Po pierwsze, została bardzo przystępnie napisana. Nie mamy wrażenie, że czytamy nudną rozprawę szkolną, ale że poznajemy fascynujące sekrety przeszłości. Autor regularnie okrasza swoją książkę licznymi „smaczkami” i ciekawostkami, które nie są powszechnie znane.

Po drugie, przekrój serwowanych informacji jest naprawdę szeroki. Jeśli sądzicie, że książka skupia się głównie na wybuchu, to jesteście w błędzie. Autor zaczyna jeszcze przed założeniem miasta, wprowadza nas w temat, opowiada ogólnie o promieniowaniu, a potem… dalej brnie w ciekawostki i wszystko, co ogólnie wiąże się z tematem. Z tego względu „O północy w Czarnobylu” to propozycja dla miłośników literatury faktu, którzy chcą nie tylko jak najlepiej poznać temat, ale też przy okazji dowiedzieć się wielu innych rzeczy.


I po trzecie, książka nie wprowadza nas tylko w sam przebieg katastrofy, ale też obrazuje warunki społeczne, obnaża propagandę i daje nam poczuć klimat tamtych czasów. „O północy w Czarnobylu” to solidny reportaż, kawał dobrej roboty, po który naprawdę watro sięgnąć, żeby poszerzyć swoje horyzonty.


Książka dostępna była na portalu CzytamPierwszy.pl.

sqn

logov51 komentarz:

  1. Książka na pewno warto przeczytać, ale nie planują tego w najbliższym czasie. 😊

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates