niedziela, 20 grudnia 2020

Mali dyplomaci – Łukasz Walewski


To, co dla dorosłych jest oczywiste, dla dzieci może stanowić niezrozumiałe ograniczenia. Stawianie granic, czy nauka zasad życia w społeczeństwie stanowi niezbędny element wychowania. Czy może być przy okazji dobrą zabawą?

 

Tytuł: Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat

Autor: Łukasz Walewski

Wydawnictwo: SQN

 

Sięgnęłam po tę książkę zaintrygowana jej tytułem. Czy nie sądzicie, że „nauczę Cię jak zostać dyplomatą” brzmi lepiej niż „powiem Ci, czego Ci nie wolno”? Moim zdaniem zdecydowanie tak i właśnie ta różnica w podejściu do tematu stanowi ogromny plus zarówno tego tytułu, jak i samej metody.

 

Odmienność widać też w samej formule. Nie jest to typowy poradnik, który skupia się na instruowaniu rodziców, co mają robić. „Mali dyplomaci” stanowi książkę napisaną przez ojca i córkę, w dużej mierze będącą zapisem ich rozmów i dywagacji. Prezentuje podejście zarówno dorosłej osoby, jak i malucha. Czy są sprzeczne? Nie raz, ale za każdym razem jakość dochodzą do porozumienia. Taki zapis wzajemnych negocjacji z pewnością przemówi do niejednego dziecka.Konsekwencją przyjętej formy jest prosty język, ale też bardzo życiowe sytuacje. Nie sposób nie mieć wrażenia, że do opisanych wydarzeń dochodzi praktycznie w każdym domu. Z pewnością wśród zawartych w książce scen znajdziecie coś, co rozwiąże i wasze problemy. Zwłaszcza że w treści nie brak też ćwiczeń.

 

Warto też mieć na uwadze, że wśród tego co wolno, a co nie wypada, autor nie zapomina też o tym, by zachować pewien margines wolności. Wielokrotnie podkreśla, że szczegóły ustala konkretny rodzic ze swoim dzieckiem. Nawet jeśli nie uważacie za stosowne „wyznawanie” określonych założeń, nie będzie wam ciężko wykręcić się z nich.

 

Co ciekawe, nawet dorosły nie będzie się czuł znudzony podczas tej lektury. Może nie zaskoczą go zasady etykiety, jednak ciekawostki mogą stanowić przyjemne uzupełnienie posiadanej wiedzy. Na uznanie zasługują też dziecięce rysunku pięknie oddające charakter całości. Jeśli zastanawialiście się, czy sięgnąć po ten tytuł… to koniecznie to zróbcie! Czeka Was fajna zabawa.

 

 Dominika Róg-Górecka

Numer akredytacji: 08/05/2020

4 komentarze:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates