Kontrowersyjny „Tatuażysta z Auschwitz” doczekał się swojej ekranizacji
#News
„Tatuażysta z Auschwitz” to powieść, która na polskim rynku zadebiutowała w 2018 roku za sprawą wydawnictwa Marginesy. Książka szybko zdobyła tytuł bestsellera Empiku oraz książkę roku 2018 na portalu Lubimy Czytać w kategorii literatura historyczna. Chociaż powieść zyskała uznanie wielu czytelników, to jednak wzbudziła też mnóstwo kontrowersji.
Co zarzucano „Tatuażyście…”?
Już od samego początku specjaliści wskazywali, że powieść ta w wielu miejscach mija się z historyczną prawdą i romantyzuje pobyt w obozie śmierci. Na ten temat wypowiedziało się również Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau:
„Choć opowieść zbudowana jest na kanwie losów autentycznego więźnia KL Auschwitz, którego pobyt w obozie, a częściowo także obozowe losy można potwierdzić na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej, to jednak książka zawiera bardzo liczne błędy i informacje niezgodne z faktami, a także nadinterpretacje, przeinaczenia i niedopowiedzenia” – pełną treść wypowiedzi znajdziecie w artykule muzeum, które zamieszczone zostało w internetowym magazynie Memoria.
Podobnych błędów nie udało się uniknąć również w kontynuacji, czyli „Podróży Cilki”. W sprawie tej powieści interweniowała rodzina głównej bohaterki, która zapowiedziała nawet wejście na drogę sądową.
Czemu jest to tak bardzo bulwersujące? Na rynku nie brak powieści, zarówno o obozach śmierci, jak i wojnie, w których realia naginane są na potrzeby przyjemnej opowieści. Jednak tym razem autorka zapewnia czytelnika, że napisała swoją książkę na podstawie faktów. „Tatuażysta z Auschwitz” zaczyna się od opisu tego, jak pisarka wielokrotnie spotykała się z głównym bohaterem i rozmawiała z nim o przebiegu wydarzeń. Dodatkowo tytuł ten kwalifikowany jest jako literatura historyczna. Nie ma więc żadnych sygnałów, które kazałyby czytelnikowi wątpić w opisywany bieg wydarzeń. Tymczasem wiele się tam nie zgadza… Co ciekawe, niektóre nieścisłości zostały usunięte z polskiego wydania.
Ekranizacja
Na małym ekranie „Tatuażysta z Auschwitz” będzie dostępny dzięki usłudze SkyShowtime. Premiera serialu odbędzie się 7 czerwca 2024 r., a więc już jutro. Już sam zwiastun odwołuje się do wspomnianej rozmowy autorki z głównym bohaterem „Tatuażysty…”:
Czy ekranizacji udało się uniknąć wspomnianych wcześniej błędów? Na ten moment wydaje mi się to nieprawdopodobne, bo część z nich stanowiła istotny element fabuły. Może jednak się mylę?
***
Dajcie znać, czy planujecie obejrzeć kontrowersyjną ekranizację! I co myślicie o samej książce?
Dominika Róg-Górecka
To książka ma ciężki wymiar więc na razie po nią nie sięgnę.
OdpowiedzUsuńCzyli serial też Cię pewnie nie interesuje?
Usuń