sobota, 18 lipca 2020

Hotel 69 – Sonia RosaMiłość bywa pokręcona, szalona, trudna, piękna i niezrozumiała. Czy warto dawać drugą szansę? Kto komu przyprawia rogi, a kto jedynie rozpaczliwie szuka uczucia? Wiele historii rozgrywa się za hotelowymi drzwiami, czy odważysz się za nie zajrzeć?


Tytuł: Hotel 69
Autor: Sonia Rosa
Wydawnictwo: Filia

Poprzednia książka tej autorki, czyli „Nimfomanka” zupełnie nie przypadła mi do gustu. Doceniałam warsztat, lekki styl i emocjonalny przekaz, ale sama opowieść nie zrobiła na mnie dużego wrażenia. Czemu więc sięgnęłam po jej kolejną powieść? Z ciekawości, chciałam się przekonać, czy inna fabuła lepiej odda talent autorki do konstruowania historii. Jak się okazało… miałam rację!

Za hotelowymi drzwiami

Punktem wyjścia dla fabuły jest tytułowy hotel. Dla jednych to miejsce pracy, dla innych ledwie przystanek w podróży służbowej. Spotkamy w nim wiele bohaterów: managerkę, która szuka miłości w ramionach żonatego mężczyzny, rozpieszczonego milionera, który nie wie, czym jest wierność, ale też wielu gości zagubionych w życiu i swoich relacjach. Jak potoczą się ich losy?

Od przybytku głowa nie boli

Jak już zauważyliście, w książce występuje naprawdę wielu bohaterów. Chociaż początkowo można czuć się lekko zagubionym, szybko wyklarowuje się kto z nich gra pierwsze skrzypce, a kto wpada jedynie na chwilę. Ta mnogość postaci jest chyba największą zaletą, ale też wyróżnikiem tego tytułu. Przede wszystkim prezentuje nam wiele odcieni miłości, ale też bardzo różne historie. Nie sposób narzekać na monotematyczność, bo co chwilę poznajemy inne relacje, odmienne decyzje, czy sposoby na życie. Losy głównych bohaterów poznajemy od początku do końca, a ich wzajemne przeplatanie się i przenikanie jedynie nadaje im dynamiki. Niestety pewien niedosyt czułam w przypadku postaci pobocznych. Czasem nawet bardzo porywające opowieści pozostają otwarte, bez wyjaśnienia, czy finalnej odpowiedzi.

Dzieje się

Poza intensywnymi emocjami i zagmatwanymi relacjami międzyludzkimi, nie brak też typowej akcji. Pojawia się nawet ciekawie poprowadzony wątek kryminalny. Z pewnością temu tytułowi nie można zarzucić nudy.

Koniec końców…

„Hotel 69” naprawdę mnie wciągnął. Ciekawi, skomplikowani bohaterowie oraz ich niełatwe związki sprawili, że cały czas zastanawiałam się, co będzie dalej. Jakie decyzje podejmą i jak potoczą się ich losy. Dzięki lekkiej, emocjonalnej i momentami brutalnie szczerej narracji powieść czyta się dosłownie jednym tchem. Doceniam również to, że na okładce znajduje się oznaczenie „tylko dla dorosłych”. Chociaż scen seksu nie jest aż tyle, co w „Nimfomance” to jednak jest ich sporo, odrywają ważną rolę, ale nie nadają się dla młodszych czytelników. Takie oznaczenie to dobry pomysł, wszystkie wydawnictwa mogłoby skorzystać, stosując takie wzmianki na swoich tytułach.

Historia w „Hotelu 69” była naprawdę ciekawa i wielowątkowa. Trochę rozczarowało mnie zakończenie, po wszystkich tych perypetiach było po prostu… bez przytupu. Niemniej dobrze zamyka całość i podsumowywało wszystkie główne wątki.

Cieszę się, że dałam tej powieści szansę. A wy zamierzacie po nią sięgnąć?

Recenzja w skrócie:

Fabuła: „Hotel 69” to opowieść o szukaniu miłości, o trudnych związkach i niełatwych wyborach. To historie wielu postaci, które łączy tytułowy hotel.

Plusy:
 • Mnogość postaci pokazuje powieść z wielu perspektyw, prezentuje blaski i cienie bardzo odmiennych miłości
 • Wciągająca opowieść o trudnych związkach
 • Lekka, bezpośrednia i pełna emocji narracja
 • Wciągająca historia
 • Trafnie oznaczona jako „dla dorosłych”

Minusy:
 • Brak wyjaśnienia wątków postaci pobocznych
 • Zakończenie bez polotu (ale tylko w porównaniu z intensywnością całej książki).

Dominika Róg-Górecka

3 komentarze:

 1. Plusy tej książki przekonały mnie do sięgnięcia po nią. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli podoba Ci się krótkie podsumowanie na koniec? Pierwszy raz spróbowałam tę formę i jestem ciekawa, czy przypadnie czytelnikom do gustu ;)

   Usuń
 2. Tak bardzo odpowiada mi to forma i byłabym wdzięczna za kontynuację. Daje takie przejrzysta podsumowanie i pozwala bardziej świadomie podjąć decyzję o lekturze książki. 😊

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates