wtorek, 7 listopada 2023

Śniadanie z Seneką: Nauki stoików na dzisiejsze czasy – David Fideler


Książka „Śniadanie z Seneką: Nauki stoików na dzisiejsze czasy” autorstwa Davida Fidelera to fascynujący poradnik, który wydaje się być nie tylko interesujący, ale także niezwykle aktualny, pomimo że opiera się na naukach Seneki, filozofa żyjącego wiele wieków temu. 


To zaskakujące, jak te starożytne mądrości są nadal istotne i mogą dotyczyć problemów współczesnych ludzi. Autor porusza kwestie takie jak wartość czasu (np. w kontekście wcześniejszej emerytury), ale też osobistej wolności. Jak się okazuje, tematy te nie są przypadłością współczesnych, dręczyły też naszych starożytnych przodków.


Jednym z atutów tej książki jest jej prosty i przystępny styl, w jakim została ona napisana. Autor skupia się na tematycznych rozdziałach, co sprawia, że treść jest uporządkowana i czytelna. Jednak można mu zarzucić, że wielokrotnie powraca do tych samych wniosków i porusza podobne kwestie, czasem jedynie za pomocą innych słów. Niemniej jednak, to często wariacje na temat tych samych idei, co może pomóc czytelnikowi lepiej zrozumieć filozofię stoików.Wartością dodaną tej książki są także osobiste historie autora, które pozwalają czytelnikowi łatwiej zrozumieć to, o czym pisze. Dzięki nim, filozoficzne idee nabierają konkretnego kontekstu i stają się bardziej zrozumiałe i przydatne w życiu codziennym.


„Śniadanie z Seneką: Nauki stoików na dzisiejsze czasy” to nie tylko inspirujący poradnik do zastosowania nauk stoików w dzisiejszych czasach, ale także zachęta do sięgnięcia po oryginalne dzieła Seneki. Autor podkreśla, że w czasach ostatniej pandemii dzieła te cieszyły się dużym zainteresowaniem, co potwierdza ich ponadczasową wartość.


Mimo że nie jest to książka, która całkowicie odmieni życie czytelnika, na pewno pomoże mu się skupić na tym, co istotne, zrozumieć wartość filozofii stoickiej i zastosować ją w praktyce. „Śniadanie z Seneką: Nauki stoików na dzisiejsze czasy” to cenna lektura dla tych, którzy pragną głębszego zrozumienia samego siebie i swojego miejsca w świecie.


Dominika Róg-Górecka

6 komentarzy:

 1. Lubię, gdy autorzy piszą w przystępny sposób. To może być ciekawa lektura na wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponadczasowe mądrości zawsze warto mieć na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zadziwiające (a może zastanawiające), jak niektóre tematy nie tracą na aktualności.

   Usuń
 3. To z pewnością inspirujący poradnik. Spojrzenie na starożytne mądrości w kontekście współczesnych problemów brzmi ciekawie. Zdecydowanie chciałabym go przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, zaskakujące, że nauki Seneki są nadal aktualne. Zdecydowanie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates