poniedziałek, 20 maja 2024

Prawica dla opornych – Michał Szułdrzyński

#WspółpracaRecenzencka Polityka kojarzy mi się wyłącznie z krzykiem, kłótnią i niemerytoryczną rozmową. W debacie publicznej brakuje mi elegancji, czy przestrzeni na własne zdanie. Chciałam czegoś innego i znalazłam. „Prawica dla opornych” to tytuł napisany w zupełnie innym stylu. Autor nie daje się zwieść emocją, nie podburza czytelnika, a poddaje omawiane kwestie chłodnej analizie.


„Prawica dla opornych” została wydana nakładem wydawnictwa RM. Treść tej książki podzielono na trzy rozdziały. Pierwszy z nich to „Skąd się wzięła prawica, czyli prawicowa genealogia”, czyli ponad 70 stronicowa historia, w której autor przedstawia nam nie tylko korzenie, ale też poglądy najważniejszych polityków i myślicieli powiązanych w jakiś sposób z prawicą. Szczerze mówiąc, sądziłam, że będę traktować ten rozdział jak przydługi wstęp, coś, co będzie mnie nudzić i męczyć. Tymczasem była to dla mnie najlepsza część książki, najciekawsza i chyba najbardziej konkretna.

Rozdział drugi to „Prawica na rozdrożach”, czyli opis tego, z czym obecnie mierzą się wszystkie ruchy polityczne. Poruszane są tu wszystkie największe wyzwania takie jak spadek zaufania do mediów, polaryzacja społeczeństwa, zdobywanie poparcia poprzez wybudzanie gniewu. Wszystkie omówione kwestie są naprawdę ciekawe, chociaż w moim odczuciu, tylko część dotyczy bezpośrednio prawicy. Wiele z nich analizuje wyzwania współczesności czy omawia bieżące zmiany społeczne. Za to na plus tej części muszę policzyć podawanie realnych przykładów ze współczesnej polityki, chociaż mogłoby być ich więcej.

Ostatnia część to „Prawica na miarę XXI wieku”. Autor ponownie przywołuje w niej część wspomnianych wcześniej wyzwań i proponuje rozwiązania.

W tej pozycji podobał mi się przede wszystkim sposób, w jaki autor opisywał poruszane zagadnienia. Co do zasady, z paroma wyjątkami, w pierwszej i drugiej części nie ujawnia swoich poglądów. I to jest to, co lubię, bo w ten sposób miałam możliwość konfrontowania się z własnymi myślami, nie miałam wrażenia, że autor próbuje mi cokolwiek narzucić. Jednocześnie wyczuwała, może się mylę, że stanowisko pisarza do prawicy jest racjonalne i nie należy on ani do hiper optymistów, ani zaciekłych krytyków. Dzięki temu, co do zasady, udawało mu się zachować obiektywizm.

Zabrakło mi za to analizy rodzimego podwórka. Chociaż autor przywołuje parę przykładów z życia politycznego, nie podejmuje się analizy żadnych konkretnych partii, nie ocenia ich programów, nie wyjaśnia, ile prawicy jest w polskiej prawicy. A szkoda, bo tego byłam naprawdę ciekawa!

Reasumując, „Prawica dla opornych” to bardzo ciekawa propozycja, w której znajdziecie historię prawicy oraz dokładne omówienie bieżących problemów społeczno-politycznych.

Dominika Róg-Górecka

2 komentarze:

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates