niedziela, 19 maja 2024

Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu – Antoni Dudek i Zdzisław Zblewski

#WspółpracaRecenzencka PRL to trudny okres w historii Polski, nie tylko nieodległy, ale też budzący wiele kontrowersji i sprzecznych odczuć. Dla jednych jest niełatwym wspomnieniem, dla innych nudną lekcją ze szkoły. Publikacje takie jak ta pozwalają lepiej zrozumieć, co się wtedy działo.


„Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu” to książka, którą napisało dwóch historyków: Antoni Dudek i Zdzisław Zblewski. Publikacja ta wydana została przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka ta to przede wszystkim wnikliwe i oparte na faktach historycznych opracowanie na temat PRL-u.


W pierwszej kolejności zwraca uwagę jej niecodzienne i jednocześnie bardzo efektywne wydanie. Książka ma większy niż standardowy rozmiar. W środku z kolei znajdziemy wiele barwnych ilustracji, które nie tylko dobrze oddają opisywane wydarzenia, ale też pozwalają wczuć się w ich klimat.Sama książka została podzielona na rozdziały zgodne z pewnymi okresami, przykładowo 1. „1945-1948 Budowanie systemu totalitarnego”, 2. „1949-1954 Polska wersja stalinizmu”. Mamy więc tutaj podział chronologiczny, który obrazuje określone etapy.


Muszę powiedzieć jedno, ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy! W przystępny i bardzo dokładny sposób opisano przebieg naszej skomplikowanej historii. Jednak autorzy nie ograniczyli się tylko do faktów. Ich styl pisania momentami przypomina relację z wydarzeń, w której krok po kroku opisywane są poczynania polityków.


Jak już wspomniałam, odbiór całości ułatwiają zdjęcia, ale nie tylko. W publikacji zamieszczono ładnie wyróżnione ciekawostki np. biografie oraz wytłuszczenia najważniejszych zdań. Dzięki temu książka nie przypomina nudnego podręcznika, chociaż jej tematyka nie jest łatwa.Komu polecam tę publikację? Przede wszystkim miłośnikom historii, ale też osobą, które chcą się dowiedzieć więcej na temat PRL-u. Nie oszukujmy się jednak, jeśli nie lubisz poznawać przeszłości, również ten tytuł prawdopodobnie nie zmieni Twojego zdania. Bo chociaż autorzy i wydawca zrobili wszystko, żeby publikacja była możliwie przystępna, to jednak docenią to tylko czytelnicy, którzy mają w sobie cierpliwość, ale też ciekawość dla tego okresu. Jeśli jednak należycie do tego grona, to „Utopia nad Wisłą” będzie prawdziwą perełką, nie tylko omawiającą temat kompleksowo, ale też rzetelnie.


Dominika Róg-Górecka


4 komentarze:

  1. Coś dla mnie lubię takie publikacje. Na pewno przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie często sięgam po takie książki. Czuję że może być ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawie brzmi. Mogłabym przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates