niedziela, 22 sierpnia 2021

Jak to wyjaśnić – Kacper Pitala


Ciekawość świata to coś, co sprawia, że życie nigdy nie jest nudne. Dziecięce pytania mogą być przyczynkiem do ważkich poszukiwań. Gdzie zaczyna się kosmos? Kiedy jest teraz? Czy w „nic” może coś jest? Jak to wyjaśnić? Najlepiej za pomocą tej książki!


Autor: Kacper Pitala
Wydawnictwo: Otwarte

 

To, że sięgnęłam po tę publikację, nie jest przypadkiem. Po pierwsze uwielbiam tematy naukowe przedstawione w przystępny sposób, po drugie od lat oglądam na YouTubie wszystkie filmiki kanału TvGry. Co ma wspólnego jedno z drugim? Osobę autora! Jeśli nigdy nie widzieliście filmików Kacpra, to koniecznie to nadróbcie! Opowiada świetnie nie tylko o grach, ale też tematach popularnonaukowych (również na własnym kanale). Widziałam w komentarzach do książki uwagi, że po książki YouTuberów z zasady nie warto sięgać. Błąd! „Jak to wyjaśnić” to naprawdę chlubny wyjątek, a Kacper nie bez powodów nazywany jest „tym mądrym” z TvGry.

 

Przejdźmy jednak do samej publikacji, punktem wyjścia do każdego z rozdziałów jest pozornie naiwne pytanie, które łatwiej zbyć, niż udzielić na nie odpowiedzi. Gdy jednak zaczynamy się chwilę nad nim zastanawiać, uderza nas myśl, że w zasadzie… temat wymaga rozważenia. I tak przechodzimy do ciekawych zagadnień naukowych, poruszających najróżniejsze kwestii z zakresu m.in. fizyki, czy astronomii. Są to zarówno naukowo udowodnione fakty, jak i tezy, do których autor stara się odnieść.

 

Jednak nie tylko dobór tematów, ale przede wszystkim sposób ich zaprezentowania to prawdziwa frajda dla umysłu. Uwielbiam, gdy autor potrafi lekko opowiadać o zagadnieniach naukowych, a Kacper ma w tym zakresie prawdziwą smykałkę. W bardzo przystępny i zrozumiały sposób opowiada o całkiem skomplikowanych zagadnieniach. Co jakiś czas rzuci dowcipem, który wywoła uśmiech na twarzy czytelnika i sprawi, że ten cały czas będzie chciał dowiadywać się kolejnych rzeczy. Hej! Te same tematy w szkole wywoływały niekontrolowane ziewanie i zamykanie się powiek. A jednak da się o nich opowiadać w fascynujący sposób!

 

Na uznanie zasługuje też wydanie książki. Otwarte nie raz udowodniło, że ich publikacje są naprawdę solidne i przyjemne dla oka. Tym bardziej cieszy mnie, że tak zacnie wydali pozycję, do której będę wracać.

 

Mam nadzieję, że autor wyda jeszcze nie jedną taką książkę, ale nie pogardzę też nowymi materiałami na YouTube. Po prostu oby tak dalej!Dominika Róg-Górecka

4 komentarze:

 1. Mogłabym dać szansę tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam z opinii innych że książka porusza bardzo ciekawe wątki i w prosty sposób nam je wyjaśnia i że jest to wydanie z górnych półek, ale jest jak najbardziej przyzwoite, nadaje się na wieczorną lekturę przed snem i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie poznam twórczość autora. Czuję się bardzo zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że przeczytam i będę zadowolona, że nie przeszłam obojętnie obok tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates